“KOMŞUDA PİŞER BİZE DE DÜŞER” SANATÇI KOLEKTİFLERİ SERGİSİ 14 EYLÜL – 14 EKİM 2017,HALKA SANAT PROJESİ

Share Button

_Komşuda Pişer Bize de Düşer_Maybe, We Will Benefit from Our Neighbour’s Good Fortune

Işıl Eğrikavuk küratörlüğünde ve Jozef E. Amado koordinatörlüğünde gerçekleşen sergide, sanatçı kolektifleri dadansHAH ve Pelesiyer, bu sergi için ürettikleri yeni işlerini sergileyecek. Aynı zamanda, video kolektifi artıkişler; sanat ve ekolojiyi bir araya getiren birbuçuk ve İstanbul Permakültür Kolektifi sergi kapsamında paralel etkinlikler düzenleyecek.

Birleşik Krallık Sanat ve Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi’nin (Arts and Humanities Research Council, UK) verdiği bursla fonu sağlanan sergi, Brighton Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi arasında düzenlenen, ortak bir akademik çalışma kapsamında gerçekleştiriliyor. Protesto estetikleri konulu çalışma, sanatsal üretim ve politik protesto hareketlerinin kesişim noktalarını araştırıyor. Bu doğrultuda sergi, ortak üretim, dayanışma, pişirme, yeşertme ve dolayısıyla komşuluk fikirleri, sessiz görünseler de protesto biçimleri olarak görülebilir mi sorusunu soruyor.

Kolektif üretime odaklanan sergi, sanatsal anlamda bireyselliği bırakıp ortak bir isim altında üretmeye, ekolojik anlamda birlikte yeşertmeye ve gastronomik anlamda birlikte yemek yapma ve tüketmeye yer veriyor. Bu kapsamda sanat kolektiflerinin üreteceği işlere, atölye çalışmaları, video gösterimi ve söyleşilerin dahil olduğu etkinlik programı eşlik edecek. Ayrıca, dadans kolektifi, 14 Eylül Perşembe akşamı gerçekleşecek açılışa özel bir performans sunacak.

“Komşuda Pişer, Bize de Düşer” sözü iki anlamlı; birincisi etrafımızdaki insanların iyi hallerinin ve kısmetlerinin bizim için de geçerli olması, diğeri ise bu iyi halden faydalanma, fırsat çıkarma haline işaret ediyor. Geleneksel anlamda dayanışma ve birbirini gözetmeyi barındıran komşuluk kavramını, dayanışma ve ortaklığın dinamiklerini sorgulayan sergi 14 Ekim tarihine kadar Kadıköy, Moda’da yer alan halka sanat projesi’nde görülebilir.

Sergi | “Komşuda Pişer, Bize de Düşer” (“Maybe, We Will Benefit from Our Neighbour’s Good Fortune”)

Katılımcılar: dadans, HAH, Pelesiyer, artıkişler, birbuçuk ve İstanbul Permakültür Kolektifi

Küratör: Işıl Eğrikavuk

Tarih: 14 Eylül – 14 Ekim 2017

Açılış: 14 Eylül Perşembe, 18:00

Mekan: halka sanat projesi, Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No:24/1 Kadıköy 34710 Istanbul

*Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 11:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla

Performans |”Evcilik”, dadans

Tarih: 14 Eylül Perşembe, 19.00 – 20.00 – 21.00 ve 14 Ekim Cumartesi, 18.00

dadans’ın sergi açılışı kapsamında düzenleyeceği performans, kurgusal bir yaşam alanında beraber yaşama pratiklerini, alışkanlıkları ve ritüelleri bir oyun biçiminde yeniden yorumluyor. Dila Yumurtacı, Melek Nur Dudu ve Merve Uzunosman’ın performanslarıyla gerçekleşecek “Evcilik”, günlük hayatta birbirine yakın yaşayan bireyler arasındaki etkileşime yüklenen kültürel anlamları araştırıyor.

Sergiye paralel düzenlenecek etkinlikler:

16 Eylül Cumartesi

Murat Demirtaş’la Ekmek Mayalama Atölyesi | İstanbul Permakültür Kolektifi

23 Eylül Cumartesi

Dilek Yalçın Demiralp ile Evde Bahçecilik Atölyesi | İstanbul Permakültür Kolektifi

7 Ekim Cumartesi “İstanbul’un Artığı” Video Gösterimi ve Konuşma | artıkişler Kolektifi

14 Ekim Cumartesi

“Ortak Zemin: GIDA” Başlıklı Toplantı | birbuçuk Kolektifi

*Sergi süresinde düzenlenecek tüm etkinlik ve atölye çalışmaları ücretsiz olarak halka sanat projesi’nde gerçekleşecek. Katılım içim rezervasyon gerekmektedir.

Etkinlik detayları ve rezervasyon için halka sanat projesi ile iletişime geçebilirsiniz:

+90 216 550 29 90 | +90 535 781 25 91 |

directors@halkaartproject.net

Web sitesi: http://www.halkaartproject.net/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share Button

Yorumlar kapatıldı.