“WAY WAY WAY”  SANAT YOLCULUĞU PROJESİ

Share Button

way way (17)

16 Ağustos 2017 tarihinde Ordu ilinden başlayan “way way way” ismini verdikleri “sanat yolculuğu” 30 Ağustos tarihinde tamamlandı.

Ressamlar Orhan Zafer ve Mümin Candaş yolculuk boyunca 5261 km yol yaparak güzergâh üzerinde bulunan tarihi, kültürel ve doğal güzelikleri inceleyip resimlerini yaptılar. Toplam 21 il de 52 farklı yer gezi programında yer aldı. Ordu Yason Burnundan başlayan sanat yolculuğu 15 gün sonra tekrar Ordu da sonuçlandı.

Sosyal medya paylaşımlarından gün gün takip edilen proje sanat camiasının ilgi odağı oldu.

Proje kapsamında özellikle uğranılan şehirlerdeki müze, tarihi ve turustik yerler, antik şehirler, sanatçı atölyeleri ziyaret edildi ve anlık gözlemlere dayalı resim-eskiz çalışmaları yapıldı. Sanat yolculuğu uğrak noktalarında ziyaret edilen önemli uğrak noktalarından bazıları; Sinop Kalesi ve Cezaevi, Sinop Müzesi, Taşköprü, Fatih Sultan Mehmet’in fethettiğinde Çeşm-i Cihan yani Dünyanın Gözü diye nitelendirdiği Amasra şehri ve Müzesi, 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Safranbolu şehri, Bursa’nın tarihi merkezi İznik şehri gölü ve tarihi yapılarından ve Mimar Sinan’ın ince ruhunu ve estetik algısını en iyi gösteren Orhan Cami ve Ayasofya Kilisesi, 8500 yıllık tarihi ile Bergama Antik Kenti ve yüzlerce önemli tarihi eseri barındıran Bergama Müzesi, İzmir ve Foça’da sanatçı atölyesi ziyaretleri, Aydın merkezde bulunan ve Apollonios ve Tauriskos isimli iki büyük heykel ustasını ve Ayasofya’ın mimarlarından Anthemios’u da yetiştiren Trallies Antik Kenti kalıntıları, yine İzmir ili Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Şehri, içinde Dünyanın 7 harikasından biri olan Efes Artemis Tapınağı, bu tanrıça adına yapılmış Efes Artemis heykeli, Priapos heykeli, mermer Artemis heykeli, Mısırlı rahip heykeli, İsis heykeli, çeşitli mitolojik tanrı heykelleri ve Sokrates başı bulunan ünlü Efes Müzesi, Yine Selçuk ilçesinde Heykeltıraş Mehmet Aksoy tarafından yapılan “Kurtuluş Yolu Anıtı” her yıl 26 Ağustos’ta güneşle buluştuğu anda Atatürk siluetine dönüşen muhteşem eserini o tarihte gördükten sonra Aydın Söke yolu üzerinde Güllübahçe kasanbasında bulunan Mykale Dağı‘nın eteklerinde M.Ö 1200 lerde kurulmuş içinde dünyanın yedi harikasından birinin mimarı Pytheos‘un inşa ettiği ünlü Athena Polias Tapınağı yer alan Priene Antik Kenti, yine Selçuk ilçesindeki Hz. İsa’nın oniki havarisinden biri ve İncil’in yazarı St. Jean adına yapılmış Bazilika ve Kilisesi, Aydın ili, Germencik ilçesi, Ortaklar beldesinde bulunan Menderes Magnesiası olarak bilinen antik kentte kazı çalışmaları sürdüren Prof. Dr. Orhan Bingöl ve ekibinin çalışmalarını yerinde izledikten sonra Didim’de bulunan filozofların şehri olarak bilinen Milotos şehri sonrası ilginç mimarisi ve ressam Bedri Baykam’ın adı verilen sokaktaki köy kahvesinde çay molası projenin ara finali yapılacağı Bodrum Gümüşlük’te way way way projesi sanat danışmanlığını yapan Çetin Uyan organize ettiği Gümüşlük Forum Atölye’de worksop ve izleyicilerle yolculuğun izleri söyleşisi gerçekleştirildi. Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi incelemeleri sonrası Fethiye Kelebekler Vadisi dönüş yolunun son duğaı oldu. Proje Çorum’un Alaca ilçesinde yer alan Hititlerin Başşehri Hattuşa, Yazılıkaya, Alacahöyük antik kalıntıları ve Müzesi gezisi ile Mümin Candaş ve Orhan Zafer’in 15 gün süren “way way way” ismli sanat yolculuğu projesi 30 Ağustos 2017 tarihinde tamamlandı.

 

Yolculuğun durak noktalarında bizlere atölyelerinde güleryüzle misafir eden sanatçı dostlarımız; Şükrü-Ülkü Kara, Turhan KA, Ali İlikler, Saldıran Özmen, Fevzi Yavuz, Sali Turan, Yusuf Zafer’e Gümüşlük Akademi’nin organizasyonunda yaptığımız workshop’a bizlerle katılan Mine Arasan ve projenin sanat danışmanlığını yapan Çetin Uyan’a Mümin Candaş ve Orhan Zafer olarak teşekkür ederiz.

Share Button

Yorumlara kapalıdır