“GERÇEK 4.0” SERGİSİ 22 KASIM TARİHİNDEN İTİBAREN ENDLESS ART TAKSİM’DE.

Share Button

1_İsmet Doğan

“GERÇEK 4.0” KARMA SERGİ

KÜRATÖRLER : Hande Özdilim, Dolunay May

22 KASIM 2017 – 20 OCAK 2018

20 Eylül tarihinde kapılarını açan Endless Art Taksim, ikinci sergisi “Gerçek 4.0” gerçek olanı sorguluyor. İnsan için tarihle yaşıt “ben neyim?” sorusu, bilinç varlığı olan insan için kendi dışında kalan şeylerin “ne” olduğu ile ilintilidir. İnsanın kendi dışındakiler aynı zamanda bir dünya tasavvuru anlamını taşır. Böylece “ben” ve “ben olmayan” arasında ortaya çıkan ara alan; insan olmanın anlamının bir soru işareti haline geldiği sonsuz, sınırları belirsiz bir derinlik kazanır.

Söz konusu ara alanda meydana gelen tüm tanımlamalar aynı zamanda gerçek ile hakikat ayrımına neden olur. Gerçek olanın ne olduğunu sorgulayan, dolayısıyla hakikat olana sürekli önermelerde bulunan yegane insan sanatçıdır. Eserde hayat bulan her imge, hakikate yönelik yeni bir önerme sunarken “gerçek” olarak bilinenin yeniden sorgulanmasına yol açar.

Endless Art Taksim ikinci sergisinde, sanatın alışılagelmiş yaklaşımlarıyla “soyut” başlığı altında teknik düzleme indirgenmiş gerçeklik sorgulamalarının üzerinde yeniden düşünmeyi amaçlıyor. Hakikate yönelik ya da gerçek olanı sorgulayan çalışmalarıyla tanınan sanatçılar “Gerçek 4.0” başlığı altında bir araya geliyor.

Endless Art Hall başta olmak üzere tüm sergileme alanlarını kapsayan sergide; Adem Genç, Adnan Çoker, Asım İşler, Bahar Kocaman, Berkay Buğdanoğlu, Bubi, Burhan Doğançay, Erman Özbaşaran, Gülten İmamoğlu, Güngör Taner, Hasan Pehlevan, Hayal İncedoğan, İsmet Doğan, Jale Çelik, Koray Ariş, Mehmet Gün, Meriç Hızal, Mithat Şen, Murat Germen, Reşat Bayraktar, Seçil Erel, Tuna Üner, Yusuf Taktak, Zekai Ormancı “gerçek”in ne olduğuna yönelik çalışmalarıyla yer alıyor.

“Gerçek 4.0” sergi açılış kokteyli  22 Kasım 2017, Çarşamba günü, Saat: 19:00’da Endless Art Taksim’de.

Share Button

Yorumlar kapatıldı.