Cebrail ÖTGÜN sergisi AGSANAT Galerisi, 7 – 26 Aralık 2017

Share Button

afiş 1

Agsanat Galerisinde 7 – 26 Aralık 2017 tarihleri arasında Cebrail ÖTGÜN’ün “rapata _ repete _ irepete _ irefete _ irefte _ refık” başlıklı sergisi yer alıyor. ÖTGÜN, uzun yıllardır sürdürdüğü malzeme deneyimini, bu kez bir nesne etrafında imgeleştirdiği yeni yapıtlarında bir araya getiriyor.

Sergi, başlığını özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerinde tandıra ekmek yapıştırmak için kullanılan bir nesnenin biçim ve isim değişiminden alıyor. Yanı sıra bu nesne ÖTGÜN’ün zihnini meşgul eden,  anılarında özel bir yeri olan çocukluk ve gençlik döneminin nostaljik bir nesnesidir. ÖTGÜN’ün doğduğu bölgede kasnak halinde adı “şete”,  tamamlandığında “irefete” olarak bilinen, her bölgede adı ve biçimi doğal ve işlevsel özelliği ile dönüşen bu nesne, zamanla kültürel boyutlar da kazanmıştır.

ÖTGÜN bu sergide merkeze aldığı nesnenin biçiminden ve geçirdiği değişimlerden yola çıkarak dönüştürdüğü simgesel ve psikolojik içerikleriyle öne çıkan yapıtlar sergiliyor.  İnsan bedeninin omuz ve bel aralığının biçimsel yanını andıran bu nesnenin düz ve baş aşağı kullanımları ile çağrıştırdığı çoklu simge durumları sergininin ana temasını oluşturuyor. Sergi, nesnenin kasnak hali, kağıt hamuru, keçe gibi malzemelerle düzenlenen üçboyutlu ve rölyef biçimlerle birlikte toplu halde bakıldığında tek bir yapıt özelliği de kazanıyor.

Cebrail ÖTGÜN’s exhibition in AGART Gallery:

Cebrail ÖTGÜN’s exhibition called “rapata _ repete _ irepete _ irefete _ irefte _ refık” takes place between 7th and 26th December 2017 in AGART Gallery. ÖTGÜN, this time brings together his experience of material, which he carries on for many years, in his new art works which he imaged around an object.

The exhibition takes its title from changing the form and the name of an object which is used in east and southeast regions to fixate the bread to the tandoori. In addition this object is a nostalgic object of his childhood and his youth periods which occupies his mind and has a special place in his memories. In ÖTGÜN’s province of birth, when it is in the shape of pulley it is calling “şete”, when it is completed it is known “irefete”, transforming its name and its shape in every region with its natural and fucntional property this object have also gained cultural dimensions over time.

In this exhibition ÖTGÜN displays art works featured with their symbolic and psycologic contents which he transforms starting from the form of the object, which he put in the center, and from the metamorphosis of the object. By the use of plain and upside down this object, which resembles the formal side of the human body’s shoulder and dorsi, and by recalling multiple symbol situations create the main theme of the exhibition. Considering the exhibition indiscrete together with the three dimensioned and the relief form, which organised with the materials as the pulley shape of the object, paper-mache and felt, the exhibition also gains a single work feature.

Share Button

Yorumlara kapalıdır