TÜLAY BAYBAĞ, ‘UMUDU ARARKEN’,TÜRKAN SAYLAN KÜLTÜR MERKEZİ, 24-31 ARALIK 2017-

Share Button
unnamedTülay Baybağ’ın yeni sergisi, sanatçının son dönemde yaptığı işlerden oluşuyor. Baybağ hayata bakışını, insanoğluna dair gözlemlerini doğa ve doğaötesi ögelerle ile ilintileyerek sorgularken, serginin merkezinde ‘umut’ temasının olduğunu belirtiyor.
 
Sanatçı yeni sergisi hakkında şunları söylüyor: “Sizi hayata bağlayan en kuvvetli duyguyu sorsam ne derdiniz? Yaşam sevincinizi besleyen UMUT, değil mi? Umutlarımıza ulaşabilmek için gerek bilim gerekse de inanç yoluyla sonsuz metotlar deneyerek bir şekilde doğayı ve geleceği kontrol altına almaya çabalarız. Ben aynı zamanda bir tıp doktoruyum. İnsanoğlunun başa çıkamadığı doğa olaylarını ve sorunları büyülü güçleri olduğuna inandığı nesneler aracılığı ile çözme arzusunu birçok alanda gözlemledim.”
Umut, iyi niyet ve insani arzular
İnsanların her zaman evrene hakim olmayı istediklerinin altını çizen Baybağ; “Bilim ve büyünün yolu da sanat ile burada kesişiyor. Hem bilimsel hem de doğaüstü yollarla bilinmezi bilinir kılmak ve dileklerimize ulaşabilmek için akıl almaz bir enerji harcıyoruz. Semboller, tılsımlar veya ritüellerle bu enerjinin ortaya konulmasını oldukça göz alıcı buluyorum.” diyerek sergisinin temel motiflerine dair de göndermeler yapıyor.
Karışık teknik ve malzemelerle çalışan sanatçı, bu sergisini “İşlerimde doğadan ve doğal malzemelerden faydalandım. Umudu, iyi niyeti ve insani arzuları doğal dokuların ve tılsımların içinde arayıp görselleştirmeye çalıştım.” sözleriyle tanımlıyor.
 
Açılış: 24 Aralık saat: 16:00
Sergi 24 Aralık – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde izlenebilir.
Adres: Gülsuyu mahallesi Nar sok. E5 Yanyol Üzeri Maltepe/İstanbul    (Gülsuyu Metro durağı)
Tel: 0216 589 36 00
Share Button

Yorumlar kapatıldı.