Performistanbul, Bangladeş, Portekiz, Tayvan ve Türkiye’de

Share Button

Uluslararası Performans Sanatı Platformu Performistanbul’un sanatçıları yeni sezona, Bangladeş, Portekiz, Tayvan ve Türkiye dahil olmak üzere beş farklı ülkede giriyor.

Performistanbul, Türkiye’de yürüttüğü çalışmalarının yanı sıra uluslararası alanda iş birlikleri kurarak, sanatçılarının üretimlerini desteklemek ve yurt dışındaki izleyicilere ulaşmak üzere çalışmalarına devam ediyor. Performistanbul sanatçılarından Batu Bozoğlu​, Gülhatun Yıldırım ​ve Leman S. Darıcıoğlu​, ​yeni sezonda Bodrum, Dhaka, İzmir, Lizbon ve Taipei’de yer alacakları performans, misafir sanatçı programı ve atölye çalışmaları ile pratiklerini Türkiye ve dünya ile buluşturuyor.

Batu Bozoğlu

Performans/Sunum adı: ​Project: Muska (ADAM2 kapsamında)

Tarih: ​15 Ağustos – 2 Eylül 2018

Mekan: ​Taipei City Hakka Cultural Park Taipei / Tayvan

Gülhatun Yıldırım

Performans adı: ​Su

Tarih: ​1 Eylül 2018, 19.00-22.00

Mekan: ​Zai Bodrum, Çırkan Mah. Halide Edip Adıvar Cad. No:7 Bodrum / Muğla *The Art Department desteği ile.

Leman S. Darıcıoğlu

Performans adı: ​Calculus of mouth (18. Asya Sanat Bienali kapsamında)

Tarih: ​1 – 30 Eylül 2018

Mekan: ​National Art Gallery, Segun Bagicha, Ramna Dakka / Bangladeş //

Performans adı: ​Bekleyiş II: Darağaç (Darağaç sergisi kapsamında)

Tarih: ​5 Ekim 2018

Mekan: ​Umurbey Mahallesi, İzmir //

Atölye Çalışması: ​Forum Dança ​Misafir Sanatçı

Programı

Tarih: ​12 – 25 Kasım 2018

Mekan:​ Forum Dança, Associação Cultural Travessa do Calado Lizbon / Portekiz

 

Batu Bozoğlu 15 Ağustos – 2 Eylül 2018 “Project: Muska”, ADAM2 (Asya Asya’yı Keşfediyor Güncel Performans Buluşması)

​Taipei Performing Art Center, Tayvan Performistanbul sanatçılarından Batu Bozoğlu,​ Taipei Performans Sanatları Merkezi’nin her sene düzenlediği ADAM​’ın bu seneki edisyonunda gerçekleşecek Artist Lab​’e katılacak. Bu kapsamda düzenlenen iki haftalık misafir sanatçı programında yer alacak olan Bozoğlu, katılımcı 16 sanatçı ile birlikte 15 Ağustos – 2 Eylül​ tarihleri arasında Taipei’de misafir edilecek. Program, Asya bölgesindeki farklı ülkelerden gelen sanatçıların yaratıcı fikirlerini paylaşarak iş birliği yapmalarına olanak sağlamayı hedefliyor. Artist Lab kapsamında Bozoğlu, “Project: Muska”​ isimli, tüm sanatçıları katılımcı olmaya davet eden interaktif performans çalışmasını sunacak. Sanatçının projesi, kaosun ortasında, özerkliğin kaybolduğu bir ortamda, batıl inançların ve büyünün ortaya çıkış noktasına vurgu yaparak kişisel ve spiritüel bir deneyim yaratma ihtimalini keşfetmeyi amaçlıyor. ADAM2 dahilinde gerçekleşen Assembly​ bölümünde ise, bu alanda çalışan isteyen herkesin internet üzerinden başvurarak kayıt olabileceği, aralarında Asya ve Avustralya’dan, M+ Müzesi, Hong Kong; Ming Çağdaş Sanatları Müzesi, Şangay; Taipei Güzel Sanatlar Müzesi ve Kanazawa Müzesi gibi önemli kurumların yer alacağı “Speed Networking” ​adı altında bir tanışma etkinliği ve ayrıca bir dizi söyleşi, konferans, atölye çalışması ve gösterim düzenlenecek. Bozoğlu’nun da katılacağı Assembly, performans ve güncel sanat alanında farklı ülkelerden gelen sanatçı, küratör ve kurumların deneyimlerini, sanatsal fikir ve görüşlerini paylaşmalarına imkan sağlayan bir platform sunuyor.

Gülhatun Yıldırım 1 Eylül 2018, 19.00-22.00 “Su”, ​Zai Bodrum​

Bodrum Performistanbul sanatçılarından Gülhatun Yıldırım​’ın “Su”​ isimli performansı The Art Department​ desteği ile 1 Eylül 2018​ tarihinde yeni nesil kütüphane olan Zai Bodrum’da tekrar izleyiciyle buluşuyor. Daha önce 2016 yılında, İstanbul Pi Artworks’te Simge Burhanoğlu küratörlüğünde gerçekleşen “Su” performansı yeni nesil kütüphanenin dokusuna göre uyarlanarak, iki sene sonra tekrar sunulacak ve Performistanbul’un, ikinci kez gerçekleştireceği ilk performans olacak. John Everett Millais’ın Ophelia adlı tablosundaki figürün kendini suya bıraktığı anda yüzünde oluşan ifadeyle bağ kuran performansta, ölüm, uyku öncesi ve bilinçdışı halleri bir otoportre oluşturuyor. “Su” kapsamında ayrıca performans ile eş zamanlı olarak performans fotoğrafları sergilenecek.

Leman S. Darıcıoğlu 1 – 7 Eylül 2018 “Calculus of mouth”, ​18. Asya Sanat Bienali Bangladeş, Dakka

Performistanbul sanatçılarından Leman S. Darıcıoğlu,​ 1 Eylül – 30 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek ve bu yıl programında ilk kez performans sanatına yer veren 18. Asya Sanat Bienali Bangladeş’​e, 1 – 7 Eylül ​tarihleri arasında sunacağı “Calculus of mouth”​ isimli yeni performansı ile katılacak. Bienalin performans sanatı bölümünde Darıcıoğlu, “Calculus of mouth” adlı seyirci ile ilk kez buluşacak olan performansında, basit eylemlerin aşırı tekrar edilmesi yoluyla yeni fiziksel ve duygusal bilgi ve tecrübe yaratmanın yollarını araştırıyor. Çiğneme, emme ve yalama gibi oral eylemleri esas aldığı bu performansta sanatçı, tarih, hafıza ve sessizlikle karanlıkta kalmış olanlar üzerine, taşları kullanarak, bedensel ve duygusal sınırlarımızı zorluyor. Darıcıoğlu, taşları, medeni toplumumuzun unsuru ve birer tanık öznesi olarak travma biriktiriciler olan bizleri simgeleyen bir metafor olarak kullanıyor. 6 saat boyunca taşlarla etkileşim halinde kalarak, kendi bedenini bir gözlem alanına dönüştürüyor. Aynı zamanda yine bienal kapsamında 6-7 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan performans atölyesinde katılımcı olarak yer alacak.

1981 yılından beri düzenlenen Asya Sanat Bienali, Asya’nın ilk bienali olma özelliğini taşıyor. Bugüne kadar Nepal, İran, Çin, Tayland, Kore, Mısır, Romanya, İtalya, Türkiye gibi birçok farklı ülkelerden sanatçıların işlerinin sergilendiği bienalde, bu yıl, kürasyonu Mahbubur Rahman tarafından gerçekleşen performans sanatı bölümü Asya ve ötesindeki performans sanatını farklı yönleriyle ele alırken 20 yerli, 10 uluslararası performans sanatçısını ağırlıyor.

5 Ekim 2018 “​Bekleyiş II: Darağaç”,​ Darağaç, İzmir

Sanatçı, İzmir’de Darağaç​ (Umurbey Mahallesi’nin eski adı) adı verilen, bölgedeki sanatçı ve mahalleliler tarafında birlikte geliştirilen platform tarafından düzenlenen, bölge dışından sanatçıların da davet edildiği sergiye, 5 Ekim​’de, 2018 yılında Warehouse9’daki misafir sanatçı programı sürecinde ürettiği Bekleyiş (Waiting) performansının ikincisi olma özelliği taşıyan, “​Bekleyiş II: Darağaç”​ ile 24 saatliğine dahil oluyor.

Lizbon Forum Dança Misafir Sanatçı Programı,​ 12 – 25 Kasım 2018 Forum Dança, Portekiz, Lizbon

Performans sanatı için bir buluşma, çalışma ve üretme yeri olan Forum Dança​’nın, bu yıl 12 – 25 Kasım​ arası Lizbon​’da, Sezen Tonguz küratörlüğünde düzenlenecek olan misafir sanatçı programına davet edilen Darıcıoğlu, bedeni ve duyuları açma amacıyla uyguladığı kendi çalışma tekniklerinden egzersizler sunacağı bir atölye düzenlerken aynı zamanda bu süreçte yeni ve uzun süreli performansı üzerine çalışıyor olacak.

 Web sitesi:​ www.performistanbul.org

Facebook: ​www.facebook.com/Performistanbul

Instagram: ​www.instagram.com/Performistanbul

YouTube: ​www.youtube.com/Performistanbul

Share Button

Yorumlar kapatıldı.