GAMA ART GALLERY, YENİ SEZONU CAN SARIÇOBAN’IN ‘’DERANGED’’ ADLI SERGİSİYLE AÇIYOR! 30 AĞUSTOS- 13 EYLÜL

Share Button

 

 can sarıçoban sergi 2

Ev sahipliği yaptığı birbirinden farklı sergilerle alanında markalaşan Türkiye’nin önde gelen çağdaş sanat galerisi Gama Art Gallery, 2018-2019 sergi sezonunu Ünlü fotoğraf sanatçısı Can Sarıçoban’ın objektifinden yansıyan eserlerin yer aldığı ‘’ DERANGED’’adlı sergisiyle açıyor!

 

Can Sarıçoban’ın 5. solo sergisi olan ‘Deranged’ karmaşayı, karışmışlığı, dengesizliği, stabil olmamayı, bozukluğu ve hatta deliliği ifade ediyor.

Sanatçı, alışılmış işlerinin aksine ilk kez uzun pozlama-ışık ile boyama tekniğini kullanarak parlak, neon renkli, hareketli, uyarıcı ve keskinlikten uzak imgeler elde ederken bunu “Sakinliğin ve melankolinin sessizliğini bozan bir tür tepki; hatta bir tür cinnet hali” olarak dile getiriyor.

 

Sanatçının ifadesiyle;

Modernizm, modernizm sonrası toplum, postmodern toplum, bilgi toplumu, risk toplumu. Aslında hepsinin iç içe geçtiği ve aralardaki sınırların tam olarak belirlenemediği bir dönemde olabiliriz.

Herkes kendi dönemini ya da dönemlerini kendi alanında yaşar. Alan; bu alana ait genel davranış şekillerini yani habitus’u, habitus ise alanı şekillendirir. Ontolojik olarak bu kavramlar büyük ölçüde birbirini besler. Bordieu’nun deyişiyle her bireyin kendi toplumsallaşma süreci boyunca kendi bedeninde içselleştirdiği nesnel varoluş koşulları, o birey için kalıcı ve aktarılabilir habitus’u oluşturur.

Toplumsal dönemlerin iç içe geçtiği bu yeni dönemde alan ve habitus kavramlarının da belirgin sınırları kalmamış her bireyin farklı alanlarının olabildiği ve her alana dair farklı habituslar oluşturabildiği gözlemlenmektedir. Peki bu farklı alanlardaki farklı kişilikleri bireyin varoluşunu nasıl etkiler? Yaşayış biçiminin temelinde sağlam dayanakları olan ve kendini gerçekleştirmiş bir birey olmak ne kadar mümkündür? Bu şartlar altında; aslında kendini gerçekleştiremeyen bireyin, ‘kendini gerçekleştirdiği ve onaylandığı’ illüzyonuna kapılması onun için en kolay çıkış noktası olacaktır.

 

Günümüzde sosyal mecralar bu illüzyonun en kolay sağlanabildiği alanlardan biridir. Yeni toplumun bu geçici onaylanma ve anlık tatmin arzusunun, ilişkilerdeki ve cinsellikteki karşılığı da ortaya çıkmıştır. Cinsellik de artık daha kolay erişilebilen fakat kişiye tamamlanmış olma gerçekliğini getiremeyen bir kaçış durumuna gelmiş olabilir.

Bireylerin; her şeye, her geçen gün daha kolay ulaşabilmesi ve her ihtimali deneyimleyebilmesi, düzensizliği artırarak entropi ilkeleri ışığında bir normalleşme midir, yoksa bu geri dönülmez dağınıklığın sonucu birey kavramı ontolojik açıdan yok olma tehditiyle mi karşı karşıyadır?

 

Küratörlüğünü Şule Altıntaş’ın yaptığı Can Sarıçoban’ın  ‘’Deranged’’ adlı solo sergisi 30 Ağustos-13 Eylül  tarih aralığında  Pazar – Pazartesi günleri hariç her gün 12:00-  19:00 saatleri arası Gama Art Gallery’de izlenebilir. Bilgi için: +90 212 245 69 22

Share Button

Yorumlar kapatıldı.