Füge Demirok’un “Peştemalım” ,25 Ekim-17 Kasım 2018, Nurol Sanat Galerisi, Ankara

Share Button

füge 1

Füge Demirok’un “Peştemalım” adlı tuval resimleri ve bronz heykel sergisi 25 Ekim-17 Kasım 2018 tarihleri arasında Nurol Sanat Galerisi, Ankara’da gerçekleşecektir.

Sanat eleştirmeni Lütfiye Bozdağ, Demirok’un resimleri için şu değerlendirmede bulunmuştur.

“Demirok’un resimleri, plastik tadın matematik görsellikte vuku bulması, bir yandan Selçuklu tezyin sanatının geometrik biçimlerini hatırlatırken, diğer yandan çağdaş sanatın, geometrik soyutlamaları içindeki çeşitli varyasyonları olarak okunabilir. Füge sadece Karadeniz peştamallarından değil, aynı zamanda Selçuklu sanatının yalın, minimal sonsuzluk düşüncesinden de etkilenerek, saf bir estetik anlayışa yönelmiştir. Bu arayışın içinde plastik ögelerin yanı sıra sezgisel boyutu da ağır basan, kültürel ve felsefi bir düşünsel arka planın da olduğunu görüyoruz. Selçuklu tezyinat sanatı ve bu sanatın temellendiği geometrik biçimlerin kurgusu Selçukludan Osmanlıya İslam estetiğindeki matematiksel geometriye denk düşüyor. “

Sanatçı bu sergisinde, özellikle organik ve geometrik dengesi üzerine düşüncelerini yansıtan, minimalist, kavramsal açıdan doygunluğu olan soyut plastik görüşünü Karadeniz bölgesi kültürünün geleneksel motifleri ile bağlarken, “Ordu’dan, çocukluğumun anılarından bende kalan en belirgin renk peştemalların rengidir. Köylerden şehir pazarını dolduran, meyveleri, sebzeleri, yemişleri ile rengarenk tezgahlar kuran, yaşam sevinçleri ile her işe sarılan, fındık zamanı bahçelerde salınan Karadeniz kadınlarıdır ” demektedir.

Sergi 25 Ekim – 17 Kasım 2018 tarihleri arasında Nurol Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

Nurol Sanat Galerisi

Gelincik Sokak (Güneş Sokak köşesi) 2/2 Güvenevler — Kavaklıdere / Ankara

0312 468 86 70

info@nurolsanat.com

NUROL EĞİTİM KÜLTÜR VE SPOR VAKFI

Arjantin Caddesi No.7, Gaziosmanpaşa – ANKARA Tel: (0.312) 455 10 00 Fax: (0.312) 455 10 60

 

 

 

 

Share Button

Yorumlar kapatıldı.