Nurcan Perdahcı Resim Sergisi, 10 Ocak-10 Şubat 2019, Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sanat Merkezi

Share Button

Nurcan Perdahcı 1

Nurcan Perdahcı, tuval üzerine yaptığı çalışmalarının bir bölümünü 10 Ocak-10 Şubat 2019 tarihleri arasında Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sanat Merkezinde sergiliyor.

Sanat eleştirmeni Lütfiye Bozdağ, Perdahcı’nın resimlerini eurocentrism, orientalism ve postyapısalcı kavramlar üzerinden okuyor. Bozdağ, sanatçının resimleriyle ilgili düşüncelerini şöyle açıklıyor; “Perdahcı, Avrupa’nın eurocentrik bakışını eleştiren Edward Said’in izleğinden giderek çağdaş sanatın perspektifinden Avrupa resmine bakıyor. Sanatçı, özellikle 15. ve 16. yüzyıl resimlerinde yer alan merkezi yapıyı ters yüz eden bir tavırla Avrupa resimlerini ele alıyor. Bu yapıyı ters yüz ederek yapısökümüne uğratan Perdahcı’nın resimleri, yeni sorgulamalarla başka bir bakış açısını gündeme getiriyor. Sanatçı resimlerinde gösteren ile gösterilenin yerini değiştirerek yapıyı bozuyor, eurocentrism’i tersine çevirerek yeni bir estetik anlayışa varıyor. Yarı şeffaf bir tabaka ile Batı resminin üstünü örttüğü, gizlediği, atıl saydığını, canlandırarak, merkeze alarak özneleştiriyor.

Batı resmi içinde nesneleştirilen Anadolu halısını özneleştirerek sadece resmin üstündeki örtüyü kaldırmıyor aynı zamanda zihnimizdeki örtüleri de kaldırarak farkındalık yaratıyor. Sanatçı, bu farkındalığı plastik dilin imkanları içinden estetize ediyor. Nurcan Perdahcı çalışmalarında, çağdaş sanatın içinden geleneğe, eurocentrism’e ve postyapısalcılığa uzanan bir scala üzerinden kendi estetiğini kuruyor.”

Plastik tadın zengin lezzetleriyle donatılmış bu ilginç sergi, Perdahcı estetiğinin görsel şöleniyle sizleri bekliyor.

 

Share Button

Yorumlar kapatıldı.