UTKU VARLIK, OPERADA REZALET

Share Button
Utku VARLIK

Bugün  okuduğum “contemporary” adına yeni bir skandal bu konuda en hoşgörülü Fransız’ları bile sinirlendirdi; Paris’in tarihi operası “Palais Garnier”in 350. yaşgününü kutlaması, Fransız çağdaş sanatçısı Claude Leveque’in operanın ünlü merdivenine, pırıltılı iki devasa traktör lastiği asarak yaptığı “enstalasyon” – Saturnale Diademe – Kültür Bakanlığının bir FRAC adına bir siparişi!

 

838_200

Tarihi mekânlara, Versailles Sarayı, Louvre Müzesi, Grande Palais vs. contemporary adına sergiler, performance, enstalasyon olarak “müdahale etme” Blog’umda her kez yazdığım gibi büyük skandal olarak yargılandığında nedense her kez kültür ve sanat adına konulan sansür, bu eleştirileri fazla ileriye götürmedi. Çok güçlü Contemporary Lobisi’nin kimseye hesap vermesi düşünülemez; 350 yıllık bir opera’ya niçin  bu kadar ilgisiz ve kitsch, komik ve enayice yapılan… Kiminle dalga geçmek..?

DvsI0b8W0AImJ-b

Biliyorum bu dangalak dışa vuruşlar, sanatı buraya kadar getiren çağa özgü bir can sıkıntısı ve de can çekişmekte. Sanatın öğrenimine özgü hiç bir bilgi gerektirmediği için ve de onu yargılamaya dönük bir argüman olmadığı için biennaller olarak kolayca export edilerek ülkemizi bile bu oyuna soktular! Bizim bu oyuna girişimiz yine bize özgü bir kompleks; İstanbul Bienali olarak hâlâ sürüyor. Unutmayalım bu “enstalasyon”a özgü benzerleri Ayasofya müzesi, Aya İrina Kilisesi, Yerebatan Sarayı vs. yapıldı, kimse de ağzını açamadı!

 

 

Share Button

Yorumlara kapalıdır