MİMAR SİNAN GENİM KOLEKSİYONUNDAN YERYÜZÜ SURETLERİ Küratör: Erkan DOĞANAY 12 – 27 NİSAN 2019, Pendik Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi Sergi Salonu

Share Button

12 – 27 NİSAN 2019

Açılış: 12 NİSAN (Cuma)

Saat: 17.00

Pendik Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi Sergi Salonu

Mimar Sinan Genim, ortaokul sıralarında başlayan harita tutkusunu ilerleyen yıllarında oldukça ciddi bir koleksiyona dönüştürdü. Koleksiyonunda Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet sonrası çok sayıda ve farklı baskılarda örnekler yer aldı. Özellikle de İstanbul harita ve gravürlerinin ağırlıkta olduğu koleksiyon şimdi Pendik Belediyesi tarafından yapılan bir seçki ile izleyicilerin ve araştırmacıların beğeni ve ilgisine sunuluyor.

Serginin Küratörlüğünü üstlenen Erkan Doğanay; “Günümüz teknolojisi ile donatılmış cep telefonlarındaki harita ya da navigasyon uygulamasından oldukça uzun yıllar önce Osmanlı Devleti’nde ya da daha öncesi dönemlerde bir denizci ya da kara yolunu kullanan bir tüccar yolunu ancak bu belgeler aracılığı ile bulabiliyordu. Keşifler ya da savaşların vazgeçilmez temel unsuru günümüzde koleksiyonlarda ve müzelerde görebildiğimiz bu haritalardı.  
Koleksiyon ve arşivinden seçki yaparak bir harita sergisi yaptığımız asıl mesleği mimarlık olan Sinan Genim’de bu kıymetli çizimler aracılığı ile yeryüzü topografyasını, mimarisini, kentlerini ve yaşamını okuyan bir kartograf aslında. Sinan Genim koleksiyonundaki haritalardan yapmış olduğu araştırmaları daha önce pekçok yayında ve makalesinin alt yapısında kullandı. Bu sergi ile ilk kez izleyiciye sunulacak olan harita ve gravürler -ki büyük çoğunluğunu İstanbul haritaları oluşturmaktadır- Bizans döneminden Osmanlıya bir kentin gelişimini ve değişimini gözler önüne sermektedir. Sinan Genim, ayrıca daha önce 
Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayınlanan “Konstantiniyye’den İstanbul’a, XIX. Yüzyıl Ortalarından XX. Yüzyıla Boğaziçi’nin Rumeli Yakası Fotoğrafları” albümü ile fotoğraf ve haritalar üzerinden İstanbul araştırmalarını ilgililerle paylaşmıştı.”Cümleleri ile serginin önemine dikkat çekiyor.

“M. Sinan Genim Koleksiyonundan Yeryüzü Suretleri” başlıklı bu sergide yetmiş dört adet harita ve gravüre yer verildi. Seçkide ki bu rakamın özel bir anlamı var, Sinan Genim’in yaşına ithafen bu sayı belirlendi.12 Nisan’da açılışı yapılacak olan sergi 27 Nisan tarihine dek izlenebilecek.

Share Button

Yorumlar kapatıldı.