Pi Artworks Istanbul, yaz döneminde Nejat Satı’nın sanat ve doğa kesişiminde yer alan solo sergisi Wild Flowers’ı ağırlıyor.

Share Button

 

Pi Artworks Istanbul, 10 Temmuz – 10 Ağustos 2019 tarihlerinde Nejat Satı’nın sanat ve doğa kesişiminde konumlanarak yabani çiçekleri renk açısından ele aldığı kişisel sergisi Wild Flowers’a ev sahipliği yapıyor. Soyut yaklaşımdaki çalışmalardan oluşan ve sergiye ismini veren eser serisini ilk defa ve beraber sunan Wild Flowers, ziyaretçileri galeride soyut bir florayı deneyimlemeye davet ediyor.

 

Uzun bir süreden sonra Nejat Satı’nın hem toplumsal hem de estetik nedenlerden kaynaklı olarak kullandığı siyahtan (Karanlıktaki Işık, 2017), renklere geri döndüğü haberini veren sergide, sanatçının son dönem çalışmalarına ait eserler ilhamlarını doğrudan doğadaki yabani çiçeklerden alıyor. Çöl, orman ve benzeri zor koşullara uyum sağlayabilen bu bitkiler, varoluşları için insana hiçbir ihtiyaç duymayan türlerden oluşuyor. Aynı nedenlerden vahşi ya da yabani olarak nitelendirilen bu bitkilerin renklerini incelerken ise, sanatçı doğada konumlanan atölyesinin çevresinde gerçekleştirdiği gözlemlerden ve tesadüfen karşılaştığı eski bir botanik kitabından yola çıkıyor.

 

Nejat Satı sanat, bilim ve sihrin birbirlerinden ayrılmadığı deneyimleri çağrıştıran bir çalışma yöntemiyle, petallerin çiçeğin bedeniyle birleştiği bölgelerden bitkinin Latince ismini koruduğu bir renk örneği ayırıyor. Bu küçük renk örnekleri; Satı’nın düşleminden, estetik, fikri ve spiritüel sorgulamalarından geçerek tuvale aktarılıyor; bu süreçte önceki soyut serilerinin de tanıklık ettiği gibi (Nefs, 2014 ; Strüktür, 2012) sanatçının eserlerine özgü bir hareket ve boyut hissi kazanıyor ve parçası oldukları daha büyük bir imgeyi yansıtmaya, hatta sızdırmaya başlıyorlar.

 

Yabani çiçeklerin doğada zamana ve koşullara meydan okuyarak hayatta kalmaları, hem insanları hem de hayvanları kendilerine hipnotize edici bir izlenimle çekerek türlerinin devamını sağlamaları, sanatçının söz konusu renklere -soyut resim tarihindeki bağımsız renk anlayışından farklı olarak-  bir varoluş koşulu olarak yaklaşmasında rol oynuyor. Bitkilerin sundukları, kendi içlerinde bir zaman akışına, açmaya ve solmaya, yaşam ve ölüm döngüsüne sahip, doğada görünen hatta belki tezahür eden bu renk skalalarında, sanatçı varoluşun özüne dair olası bir işaretin peşine düşüyor.

 

 

Nejat Satı, d.1982, İzmir. Önemli sergileri arasında; Karanlıktaki Işık (solo), Pi Artworks Istanbul (2017); Formun Gücü, Plato Sanat, İstanbul (2016); Nefs (solo), Pi Artworks Istanbul, Turkey (2014); Istanbul Art Scene (solo), Yallay Gallery, Hong Kong (2014); Hot Spot Istanbul, Haus Konstruktiv, Zürih, İsviçre (2013); Halet-i Ruhiye (solo), Pi Artworks Istanbul (2012); Encounters, Turkish Contemporary Art in Korea, Araart, Seoul, Güney Kore (2012); Doğa Cennetse, Kent Cehennemdir, CerModern, Ankara (2011) ve Fikirler Suça Dönüşünce, Depo, İstanbul (2010). Çalışmalarının yer aldığı önemli koleksiyonlar arasında; Avidon Art & Design Collection, Düseldorf, Almanya; Kuna & Co Collection, Frankfurt, Almanya; Bissan Gallery Collection, Doha, Qatar; John Quinn Collection, Los Angeles, CA, USA; Urquhart Collection, Los Angeles, CA, USA; Allianz Collection, İstanbul; Papko Collection, Istanbul; Vehbi Koç Foundation, İstanbul and Yıldız Holding, İstanbul bulunmaktadır.

Share Button

Yorumlar kapatıldı.