Ressam İbrahim Örs aramızdan ayrıldı.

Share Button

Çağdaş Türk Resmine değerli katkılarda bulunmuş İbrahim Örs’ün vefatını üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. İbrahim Örs’ü rahmetle anarken kederli ailesine ve dostlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz. Yıldızlar yoldaşı olsun…

İbrahim Örs, 1946 da Erzincan’ın Tercan ilçesinde doğdu. 1965 yılında girdiği İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinden 1971 yılında mezun oldu. 1971 – 1972’de İsveç Dragebyget’de Jorn Nash atölyesinde resim çalışmaları yaptı. 1972 – 1985 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde öğretim üyeliği yaptı. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencisi ve asistanı oldu. 1985’te Danimarka’ya konuk öğretmen olarak gitti, bir süre sonra burayı ikinci vatanı olarak kabul edip Kopenhag’a yerleşti. 1974 yılında İstanbul Sheraton Oteli için açılan yarışmada 160 metrekarelik rölyef ve Bizans mozaik tarzındaki eserleriyle birinci oldu. 1988’de Kopenhag Belediyesi’nin açtığı yarışmada 200 metrekarelik duvar resmiyle birinci oldu. Örs, sanat yaşamını Danimarka ve Milas’a bağlı Kıyıkışlacık Antik Kent İasos’daki atölyelerinde sürdürüyordu.[1] Sanatçı 06.07.2022 tarihinde yaşamını yitirdi. SANATI: Türk kültürü ve klasik Avrupa sanatından, özellikle de barok sanattan esinlenen Örs’ün yay biçimli çizgilerden oluşan özgün bir boyama tarzı vardır. “68 kuşağı” temsilcilerinden olan Örs yağlı boya yapıtlarında ölüdoğa, doğa kesitleri, nesneler, portre ve at başları ile ustalar ve yorumlar gibi konulara yeni anlamlar katar. Sanatçı tuvallerinde açıktan koyuya geçerek ton basamaklarındaki nüanslarla bir perspektif sağlar.

İbrahim Örs

[1]Sanatı kıvrımlı şekiller ve birim tekrarlarla kurgulanmış köktenci bir abartı ve sistematik bir deformasyon zevkiyle de açıklanabilen Örs, yapıtlarında, zemin üzerinde üst üste düzenlediği katmanlar aracılığıyla resme derinlik izlenimi vermiş, sanatın olanaklarını, geleneksel perspektifin dışında kullanmıştır.

[2]‘Eleştirel gerçekçilik’ anlayışı içinde yer alan sanatçının resimlerinde 80’lerde bir soyutlama eğilimi başladı. Bir figür sanatçısı olan İbrahim Örs, düşüncelerini, duygularını figürsüz soyutlayamaz. Resimlerinde doğa gözlemi olarak figür sağlamlığı vardır ama doğadan çizim yoktur. Ona göre resim kontrastlar oyunudur, bir resimde ne kadar kontrast varsa, resim o kadar zenginleşir.

Share Button

Yorumlar kapatıldı.