Ressam Sabri Akça aramızdan ayrıldı.

Share Button

Çağdaş Türk Resmine değerli katkılarda bulunmuş Sabri Akça’nın vefatını üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Sabri Akça’yı rahmetle anarken kederli ailesine ve dostlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz. Yıldızlar yoldaşı olsun…

Ressam Sabri Akça, 1936 yılında Eskişehir’in Sancar köyü doğumlu. 1948 yılında Hamidiye Köy Enstitüsü’nü bitirdi. 1951 yılında yetenek sınavını kazanarak, İstanbul Çapa Resim Bölümüne ardından da Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümüne başladı. Öğrenciliği sırasında, Devlet Resim Heykel Sergilerine 5 yapıtı ile kabul edilen sanatçı, 1980 yılında Devlet Resim Ödülü, 1981 yılında DYO Resim yarışmasında mansiyon ödülü kazandı. Ayrıca Avrupa, Amerika ve Türkiye’de özel koleksiyonlara girmiş olan çok sayıda ödülü bulunmaktadır.

Sabri Akça

Çok sevdiği resim öğretmenliğine Kastamonu’da başlayan Akça, Yozgat Akdağmadeni Lisesinde öğretmenliği sırasında birçok sanatçı yetişmesinde büyük rol oynadı.

Akça, uzun yıllar Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünde görev yaptı. Emekli olduktan sonra resim çalışmalarına ağırlık vererek, rahatsızlığına kadar kendi atölyesinde çalışmalarına devam etti.

”Köy Enstitülü olmak bir ayrıcalıktır” diyen ressamımız ülkemize birçok ressam kazandırdı. Öğrencileri tarafından çok sevilen, sulu boyanın ustası, benim de gönlümde ayrı bir yeri olan sevgili Sabri Akça’ya rahmet dilerken, ailesine sevenlerine, sanat camiasına başsağlığı dilerim. . Unutulmayacaksın…

Duayen Ressam Sabri Akça 9 Temmuz 2022 tarihinde Karşıyaka Kabristanından uğurlanacak.

Share Button

Yorumlar kapatıldı.