Usta Sanatçı Kayıhan Keskinok’u Kaybettik!

Share Button

Kayıhan Keskinok

Türkiye’nin seçkin ressamlarından Kayıhan Keskinok hayatını kaybetti. Kalp yetmezliği nedeniyle bir süredir tedavi gören sanatçı tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Keskinok eserleri ve çalışmalarıyla çok sayıda ödüle layık görülmüş bir ressamdı. Kayıhan Keskinok’u anarken kederli ailesine ve dostlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz.

Usta Sanatçı, yurt içi ve yurt dışında katıldığı çok sayıda sergiyle Türk resim sanatına katkı sunmuştu. Keskinok’un İzmir ve Ankara müzelerinde, Yugoslavya Pocitelli kenti sanatçılar kolonisi müzesinde ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki koleksiyonlarda yapıtları bulunuyor.

1923 yılında doğmuştur. 1942-1945 yılları arasında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nde öğrenim görmüştür. Refik Epikman ve Malik Aksel’in atölyelerinde çalıştıktan sonra 1948-1955 yılları arasında ortaöğrenim kurumlarında resim öğretmenliği yapmıştır. 1956 yılında Ankara’da ilk kişisel sergisini açan ressam, İsviçre hükümetini bursu ile gittiği Lozan Güzel Sanatlar Okulu’nda asistan olarak çalışmıştır.

Yurda döndükten sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nde resim öğretmenliği yapan Keskinok, Bulgaristan ve Romanya’da çağdaş Türk sanatı sergilerine de katılmıştır.

Birinci dönem resimlerinde yöresel konuları işleyen ressamın, sağlam desen bilgisi bu resimlerinde kendini gösterir. Ressamın resimlerinde heyecan ve hareket öğesi ve zaman zaman kaligrafik öğelerinde katkıda bulunduğu anlatımcı ve renkçi bir çizgi vardır.

Keskinok sanat yaşamında çok sayıda ödül aldı. Kültür Bakanlığı Atatürk ve Cumhuriyet Ödülü, Cumhuriyet Senatosu Atatürk Resim Yarışması Birinciliği, Kültür Bakanlığı Atatürk ve Devrimleri Resim yarışması ödülü, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Onur ödülü sanatçının sahibi olduğu ödüllerden bazıları oldu.

Share Button
Ufuk Güneş

Hakkında Ufuk Güneş

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Stajını ATV'de tamamladı.Posta Gazetesi'nde ( Trakya Eki)Muhabirlik yaptı.2011- 2012'de Kocaeli Üniversitesi Uygulama Radyosu Radyo Ki'de Güne Bakış Programı'nda Editör- Spiker olarak görev aldı.

Yorumlara kapalıdır