Salzburg Güzel Sanatlar Akademisi Bu Yaz Türkiye’den 7 Sanatçıyı Davet Etti

Share Button

image1338

Avusturya’nın önde gelen sanat kurumları arasında yer alan, 62 yıldır dünyanın farklı ülkelerden davet ettiği sanatçılarla eğitimlerine devam eden Salzburg Güzel Sanatlar Yaz Akademisi, bu yıl Türkiye’den 7 sanatçıyı davet etti.

1953 yılında Avusturyalı ressam, şair ve oyun yazarı Oskar Kokoschka tarafından kurulan Salzburg Uluslararası Güzel Sanatlar Yaz Akademisi, Avrupa’da bu alanda kurulmuş en eski “vizyon okulu” özelliğini sürdürüyor. Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden 300 civarında konuğu ile Hohensalzburg Kalesi ve Fürstenbrunn içindeki Kiefer ocağı ile Salzburg merkezindeki farklı  mekanlarında 20 farklı alanda eğitimlerini sürdürmeye devam ediyor.

Dünya çapında tanınmış sanatçılar, küratörler ve eleştirmenler her yıl sanat üretiminin yanısıra, yaratım süreci ve yazım üzerine yoğunlaşıyorlar.

Bu yıl, farklı konu başlıkları ve sanat dallarından oluşan atölyeler Avusturya’nın Salzburg kentindeki akademide, Temmuz sonunda ve yoğunluklu olarak Ağustos ayında gerçekleşecek.

Şimdiye kadar Türkiye’den Adnan Çoker, Ergin İnan, Mustafa Pilevneli, Balkan Naci İslimyeli, Tülin Onat, Gül Derman, Fevzi Karakoç, Tayfun Erdoğmuş, Gülsün Karamustafa gibi pekçok önemli sanatçının davet edildiği Salzburg Güzel Sanatlar Yaz Akademisi’nin bu yıl Türkiye’den davet edilen sanatçıları belirlendi.

 

Bu sene 50 farklı ülkeden 300’ün üzerinde sanatçının katılacağı belirtilen Salzburg Güzel Sanatlar Yaz Akademisi’ne Türkiye’den Fatma Çolakoğlu, Merve Dündar, Annie Özsaraç , Elvan Serin, Mehmet Sülek, Ayşe Damla Turfanda ve Mediha Didem Türemen katılıyor.

62. yaşını kutlayan akademinin direktörü 2009 yılından bu yana Hildegund Amanshauser. Eğitimlerin, atölyelerin yanısıra, atölye sonu sergileri, söyleşi ve seminerleri kapsayan pekçok etkinlik yaz boyunca Akademi’de gerçekleşiyor olacak.

 

Detaylı Bilgi İçin : http://www.summeracademy.at

Share Button

Yorumlara kapalıdır