Fikret Otyam yaşama veda etti

Share Button

Fikret Otyam

Fikret Otyam (d. 19 Aralık 1926, Aksaray; ö. 9 Ağustos 2015, Antalya)

Böbrek yetmezliği nedeniyle bir süredir tedavi gören ressam, gazeteci- yazar Fikret Otyam 09 Ağustos 2015 tarihinde, 89 yaşında hayata veda etti. Otyam, yarın Antalya’da Cemevi’ndeki törenden sonra salı günü Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’ndeki İz Bırakan Aydınlar Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Anadolu değerlerinin savunucusu; Fikret Otyam’ı rahmetle anarken kederli ailesine ve dostlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz.

Akdeniz Gazetecilik Vakfı ve Altın Portakal Kültür Sanat Vakfı’nın kurucu üyelerinden olan Fikret Otyam, besteci ve orkestra şefi Nedim Vasıf Otyam‘ın kardeşi ve dokuma ve fotoğraf sanatlarıyla ilgili sanatçımız Filiz Otyam’ın  hayat arkadaşıydı.

1953’te Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nden  mezun olan Otyam burada ünlü ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu‘nun öğrencisi oldu.

1950 yılında Son Saat gazetesinde gazeteciliğe başladı. Daha sonra Cumhuriyet gazetesinde çalıştı ve köşe yazarlığı yaptı. Özellikle Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ile ilgili röportajları ve yazılarıyla tanındı. Bu röportajlarını çok sayıda kitapta topladı. Emekli olduktan sonra Antalya’nın merkezine 26 km uzaklıkta olan Geyikbayırı köyünde ikamet eden Fikret Otyam resme ağırlık verdi. Aydınlık Gazetesi‘nde her hafta yazmayı sürdürdü. Fikret Otyam, aramızdan ayrılsa da geride bıraktığı değerli eserlerle bizlerle olmayı sürdürecek.

 

Share Button
Ufuk Güneş

Hakkında Ufuk Güneş

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Stajını ATV'de tamamladı.Posta Gazetesi'nde ( Trakya Eki)Muhabirlik yaptı.2011- 2012'de Kocaeli Üniversitesi Uygulama Radyosu Radyo Ki'de Güne Bakış Programı'nda Editör- Spiker olarak görev aldı.

Yorumlara kapalıdır