Nilgün Yüksel: “Taşra”da Sanat

Share Button
Nilüfer Çile, Ruhsal Hallerimiz

Nilüfer Çile, Ruhsal Hallerimiz

 

Tüm ülkenin birbirinden nem kaptığı bir ortamda açıkçası bu başlığı atıp atmamak düşündürdü biraz. Yoksa elbette ki, periferi de denebilirdi ama o da taşra demek sonuçta! Her ne kadar her geçen yıl yeni sesler çıksa da İstanbul kaçınılmaz merkez!

İki yıl önce Türkiye bienallerine bir yenisi eklendi: Bodrum Bienali. Bu yıl katılımcı sanatçılardan Nilüfer Çile’nin vasıtasıyla haberdar olduğum bienali izleme şansım oldu. Eğer bienali tam da sözlük anlamıyla iki yılda bir yapılan bir etkinlik olarak tanımlarsak (ki tam karşılığı yılaşırı ve ille de sanatsal bir etkinlik de olması gerekmiyor). Evet, Bodrum’da yapılan bir bienal.

Bedri Karayağmurlar

Bununla birlikte sanatsal ve kültürel bir etkinlik olan bienaller sözlük anlamının dışında da çağrışımları barındırıyor çok uzun zamandır. O yüzden Bodrum’daki etkinliğin büyük bir sergi ya da buluşma olarak adlandırılması sanırım çok daha yerinde olurdu. Elbette özellikle merkez dışında her türlü sanatsal girişimin desteklenmesi gerektiğinin altının çizerek bazı noktalara değinmek gerek. Bodrum’daki etkinlikte öncelikle tanıtımdan yerleştirmelere kadar önemli sorunlar vardı. Geniş kapsamlı bir etkinlik olarak tasarlanmasına rağmen maalesef bundan birçok kişinin haberi olamadı. Şevket Sabancı Kültür Merkezi gibi zaten sergilemenin rahat olacağı bir alanı geçersek Bodrum Kalesi’nde açılışı da yapılan etkinlikte kalenin girişindeki yönlendirme sorunu hem sergi alanına ulaşmayı güçleştiriyor hem de yerleştirmelerden kaynaklanan eksiklik,  kalenin atmosferi içinde eserlerin kaybolmasına neden oluyordu. Her şeye rağmen etkileyici eserlerle karşılaşmak, yeni sanatçı adayları keşfetmek umut vericiydi. Bodrum’da zaten çok uzun yıllar verilen uğraşlarla bir sanatsal deneyim alanı inşa ediliyor. Bunlara yenilerinin eklenmesi İstanbul’dan sonra Sinop, Çanakkale, Mardin gibi yeni vahalar oluşturulması merkez dışında üretmeyi, yaşamayı tercih eden insanlar için güzel şeyler vadediyor.

http://www.bodrumbienal.org/tr/2015-bienal-sanat%C3%A7%C4%B1lar%C4%B1/

 

Share Button
Nilgün Yüksel

Hakkında Nilgün Yüksel

1999 yılında Ege Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. 2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat alanında yüksek lisansını tamamladı. 2011’de YTÜ Sanat Tasarım Fakültesinde doktoraya başladı. Tombak, Genç Sanat, Türkiye’de Sanat, rh+sanart dergilerinde yazı işleri ve editörlük görevlerinde bulundu. Tombak dergisinde Osmanlıca metin çevirisi yaptı. Türkiye’de sanat ve rh+sanart dergilerinde güncel sergiler üzerine düzenli eleştiriler yazdı. Sanat ve diğer disiplinler, müze ve sanatsal oluşumlar üzerine özel dosyalar hazırladı. Plastik sanatlar alanında jüri üyelikleri ve danışmanlık yaptı. Sanatçılar üzerine monografik kitaplar kaleme aldı. 2010 yılında Çağla Cabaoğlu Galeri işbirliğiyle Şangay Uluslararası sanat fuarına gidecek serginini küratörlüğünü yaptı. 201-2012 yılları arasında yönetmen Semih Kırmemiş ile Bedri Rahmi Eyüboğlu belgesel filmini yaptı. 2014 yılında sanat öğrencilerine burs sağlamak amacıyla üzerinde dört yıl çalıştığı, “Sanat Objesi Olarak Sanatçı” adlı proje sergisini hayata geçirdi. Bugüne kadar plastik sanatlar alanında 300’ün üzerinde makale kaleme aldı. Türk ve yabancı sanatçılara özel kataloglar yazdı. 2010 – 2011 eğitim döneminde özel Aydın Üniversitesinde Sanat Sosyolojisi dersleri verdi. 2012’te İTÜ’de öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Kültür araştırmaları, sanat teorileri, güncel sanat, eleştiri pratikleri üzerinde çalışmakta, güncel eleştiri yazıları kaleme almakta, kendi alanında ders vermekte, editörlük, sanat danışmanlığı ve küratörlük yapmaktadır. **** Nilgün Yüksel is an art historian and freelance art critic, lives and works in İstanbul. She has been working in a departmant of fine art, İstanbul Technical University. She curated exhibitions such as “Tree of Life” (for Çağla Cabaoğlu Art Gallery, Shangai Art fair ) and “Artist as an Art Object” (sponsored by Yapı Kredi Private Banking). She worked as an editor and art critic at art magazines such as Tombak, Türkiye’de Sanat, Genç Sanat, rh+sanart. She made a documentary film about Turkish artist Bedri Rahmi Eyüboğlu (with director Semih Kırmemiş). She has written monographies about Turkish artists and numerous articles in national art magazines such as Türkiye’de Sanat, Gençsanat, Artdekor, Cosmolife, Antik Dekor, Milliyet Sanat, Mimarlık, Skala, Artist, rh+sanat, Evrensel Kültür, Tombak, Kolaj Art, This year, she is a boarding member of AICA, Turkey. e-mail: nilguneyuksel@gmail.com

Yorumlar kapatıldı.