Orhan Taylan Atölyesi, 2015/16 Kış Sezonu Atölye Çalışmaları

Share Button

ORTA-atolye

ORHAN TAYLAN ATÖLYESİ
2015/16 KIŞ SEZONU ATÖLYE ÇALIŞMALARI (WORKSHOP’LAR)

RESİM TASARLAMAK (KOMPOZİSYON)

Değerli Arkadaşlar;

Yağlıboya tekniklerini ve ifade güçlerini geliştirmek isteyen resim tutkunları için bir ‘atölye çalışmaları’ türünü yedi yıldır sürdürüyoruz. Çalışmalar benim atölyemde yapılıyor. ‘Workshop’ dediğimiz; genel bir resim dersi yerine, resim tekniğinin belli bir alanını derinlemesine ele alıp tuval üstünde uygulayarak öğrenmeye yönelik bir çalışma.
Geçtiğimiz yıla kadar ‘Yağlıboya Tekniğinde İleri Yöntemler’ üzerinde çalıştık. 2015-16 sezonunda yeni bir alana geçiyoruz; Resim Tasarlamak. Burada ‘kompozisyon’ sözcüğünün bulanıklığından kurtulmak için ‘tasarlama’yı kullandım. Çünkü bir resmin formu, resme başladıktan sonra oluşmaz; başlamadan tasarlanır. Yani, ilginç bir konu –ya da tema’yı- bulduktan sonra, o resmin formunu zihnimizde canlandırırken, o resmi en gelişkin biçimde bitirebilmek için algı kurallarını göz önünde tutarız.
Her ay, bir haftalık -5 günlük- workshop boyunca, farklı bir konu üzerinde uygulamalı çalışmalar yapacağız. Konularımız; Koyu-Açık düzeni ve Denge, Oranlama, Hareket, Form ve Şekil, Gerilim ve Biçimlendirme olacak. Geçtiğimiz yıllarda renk metodlarını çalışırken herkes, hergün bir resim bitiriyordu. Bu yıl böyle bir koşul yok, çünkü tasarlama zaman alabilir, ama 5 günlük çalışma sonunda ortalama üç resim bitirilebilir.
Yine herkes, kendi istediği resmi yapacak; o haftanın konusunun ilkelerini uygulayarak. Renk kullanma metodlarını zaten bilen arkadaşlarımız, her seans bir resim bitirmekte güçlük çekmeyecekler. Daha önce workshoplarımıza hiç katılmamış arkadaşlarımıza, renk metodları konusunda asistanlarımız yardımcı olacak. Workshop’larda, büyük boyutlu resimler için elverişli yöntemler, kolaj ve digital baskı
kullanımı yanısıra, saydam boya kullanabilmek için medyumlar, fırça yerine lastik kullanma kolaylığı gibi teknik malzeme bilgileri de çalışmalar kapsamında yer alıyor.
Çalışmalara katılan arkadaşlar sadece boyalarını (varsa lastiklerini)
fırçalarını ve spatüllerini getirecekler. Boya, medyum, lastik eksiği olanlar bunları atölyeden de temin edebiliyor. Sehpalar, renkle astarlanmış tuvaller, medyum, terebantin vb. gereçler gibi herşey (çalışma sonundaki içkiler dahil) atölyeden sağlanıyor.
Workshoplar, Pazartesi’den Cuma gününe kadar, hergün saat 15:00- 19:00 arasında yapılıyor. Tabii, atölyemin olanakları sınırsız değil. Rahat bir yerleşme düzeninde en çok 14-15 kişi ile çalışabiliyoruz. ‘Katılabilirim’ diye düşünüyorsanız, lütfen worshoptan en geç bir hafta önce mail (ya da telefon) atarsanız, sizlere her workshop öncesinde o hafta yapılacak çalışmanın bir açıklamasını göndereceğim.
Keyifli çalışmalar dileklerimle,

Orhan Taylan
2015-2016 kış sezonu Workshop programı:
Kasım 9-13, Aralık 14-18, Ocak 11-16, Şubat 15-19, Mart 7-12, Nisan 4-9.
Ayrıntılı bilgi için:
Aslı Bal
Tlf: 0 536 318 81 79
E-mail:  orhantaylanatölyesi@gmail.com
Share Button
Ufuk Güneş

Hakkında Ufuk Güneş

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Stajını ATV'de tamamladı.Posta Gazetesi'nde ( Trakya Eki)Muhabirlik yaptı.2011- 2012'de Kocaeli Üniversitesi Uygulama Radyosu Radyo Ki'de Güne Bakış Programı'nda Editör- Spiker olarak görev aldı.

Yorumlara kapalıdır