Utku Varlık: Oxymore Fiac 2015

Share Button
Paul Branca-Display Mediating Landscape

Paul Branca-Display Mediating Landscape

Bugün ilginç bir haber; İtalya’nın Bari kentinde contemporary sergileyen bir galeride, temizlikçi kadının yanılarak çöp tenekesine attığı; Amerikalı artist Paul Blanca’nın bir yapıtı. Gerçek çöp içeren bu “enstellasyon”;  kartonlar, izmaritler, capotlar vs. den oluşuyor. Dünya modern müzeleri temizlik yapan personeli defalarca uyarmışlardı: “..her şeyi çöpe atmayın; bilmiyorsanız küratöre sorun” diye. Daha önce Düsseldorf müzesindeki Joseph Beuys’un “Feltecte” adlı, akmış tereyağı içeren enstellasyonunu temizleyen kadının işine son verildikten sonra. Örneğin Martin Kippenberger’in de Dortmund müzesindeki “Ne zaman dam akmaya başladı” enstellasyonunda, bilerek yanlış konmuş, su damlayan kovanın yerinin temizleyen kadın tarafından değiştirilmesi! Tüm bu kazalar ne yazık çağdaş sanatı bilmeyenler tarafından yapılıyor.

U2

U3

FIAC nedeniyle yayımlanan bu rapor, contemporary ticaretinin ne büyük rakamlara ulaştığını, hangi ülkelerin bu iki sirk’te nasıl oynadığı; futbol’dan sonra para kazanmanın, lobileşmenin nasıl bir güç sağladığı, bu pazarın sağlığını istatistik gösterisinde İstanbul; Viyana, Singapur, Tokyo, Münih, Dubai Stockholm’den önce geliyor!

 U4

U5

U6

Ülkemiz üstüne her zaman beni şaşırtan en ilginç yan; gerekli gereksiz herhangi bir şeyi en hızlı bir şekilde değerlendirmek. Uzun süredir kendime sorduğum; Türkiye’de “Contemporary” düdüğü çalanlar, bu oyunu kime oynuyorlar? Malum bunlar birkaç büyük banka ve zengin bir otel sahibi. Fiac süresince yapılan hesaplar gerçekten şaşırtıcı. İstatistikler göre, bu sirke para yatıran zengin ülkelerin içindeyiz. Paradoks; yalnız Vermeer’in bir tablosunu satın alıp bir müzeye koymak değil, Basel’den Fiac’dan ya da yabancı galerileri yemleyerek yaptıkları kendi fuarlarından büyük paralar vererek aldıkları ileriye dönük bir “çöp” değeri taşımayan birkaç süprüntü. Bir oyuna geldiklerinin farkında değiller çünkü “snop” olmanın, salonlarda hava atmanın tek yolu. Daha önce anlattığım gibi, bunu manupule eden ve de yine bundan para kazanan birkaç milyarderin ayak oyunudur. Bugün alınır-satılır ve de yatırımdır inancı yarın bir “hiç” e dönüşürse şaşmayın. Sanat açıkça bir bilinçtir, insan da böyle, zavallıca tükenmeyecektir.

Otobong nKanga

Otobong nKanga

Daniel Buren / Au furet mesure

Daniel Buren / Au furet mesure

Jean M. Basquiat

Jean M. Basquiat

Liz Magor / Compagnon

Liz Magor / Compagnon

Laure Prouvost

Laure Prouvost

Rey Akdoğan / Band

Rey Akdoğan / Band

U13

Adında Türkçe bir yansıma olan bu sanatçı Basel fuarına katıldığında, onu sergileyen galerinin takdimi: ” HANNAH HOFFMAN GALLERY/ SOLO  PRESENTATION OF ARTIST REY AKDOGAN”. Yerdeki panoya basmamak için ve de ona bakarak yürürken, ne yazık sanatçının asıl işi; “kırmızı bant”ın farkına varılmıyor!

Glafor Eliasson

Glafor Eliasson

Bir gün dalgın yürüyüşlerimden birinde, fazla uzak değil; iki gün önce, “Jardin des Tuileries” de buldum kendimi, çok sevdiğim “Galignani Kitabevi”nden çıktıktan sonra. Biraz uzakta makinelerin işlevi gözümü çeldi; yine ne yapıyorlar merakıyla yaklaştığımda, vinçler birtakım bronz hayvan büstlerini büyük havuza yerleştiriyorlardı, aklıma İstanbul’un bazı parklarına konmuş tarihi Türk kahramanlarının büstleri geldi ki her zaman merak edip, araştırmamıştım; kim yaptı, niçin yaptı; kim, hangi nedenle koymuş diye?

???????????

Sonuçta operasyonu yöneten sorumlu Ai Weiwei’nin Fiac için yerleştirildiğini söyledi, bahçede başka işlerin de olduğunu ekledi. Yine karşıma çıkmıştı ama bu günlerde Londra ve Berlin’de de adamın şenliği. Bu işler hiç olmazsa figüratif, bronz, heykel diyeceksiniz ama Ai Weiwei yalnız tasarlamış, figürler geleneksel Çin sanatından alınıp, bronza dökülmüş, New York’ta sergilenip, 5.4 milyon dolara satılıyor. Ai Weiwei burada üstüne oturduğu Çin sanatını kendine transfer ederek işini sürdürüyor.

Ai WeiWei / Zodiac -Geleneksel Çin sanatından hareketle

Ai WeiWei / Zodiac -Geleneksel Çin sanatından hareketle

???????????

Sonuç olarak “Borusan”nın güncel sanata verdiği öneme bir katkıda bulunmak istiyorum; Jardin des Plantes’daki bu borulu yapıta sponsor olabilirlerdi!

Vincent Mauger

Vincent Mauger

Urs Fischer

Urs Fischer

Anthony Voisin

Anthony Voisin

Eric Hatta

Eric Hatta

David Altmejd

David Altmejd

Elvire Bonduelle

Elvire Bonduelle

Claude Leveque

Claude Leveque

Daha  ilginç bir yanı bu fuarın, dünyanın en önemli fuarlarından biri olmak, düdük öttürmek için, hiçbir mantık gütmeden “acımasız olmak”! Kendini önemli sanan birçok galeri bu fuara “yetersiz” oldukları için alınmamış oysa metre-karesi en pahalı fuar. Peki bu yargıyı öğrenebilir miyiz? Kanımca eskiden olduğu gibi estetik, pentür kalitesi yani tuval olmadığına göre, kanımca bunların içinde sizinle en iyi dalga geçenler seçiliyor, kitch olmak en önemli bir kalite ama burada galericileri unutmayalım, asıl görülmesi gereken kanımca onlar.

MORAL OLARAK, BİLGİ VE TEKNİK AŞAMASININ EN ÜST DÜZEYİNDE; İNSANIN ÖTEKİ YANI, KENDİ GİZEM “FENOMENLERİ” BU DENLİ ANLAMSIZ ÇİRKİN VE KITCH OLAMAZ. PARA YIKAMAK AMAÇLI LOBİLERİN KONTROLÜNDE BAŞKA BİR SANAT DA DÜŞÜNÜLEMEZ. BİRAZ İYİ BAKIN; BİZE NE ANLATILMAK İSTENİYOR!

Share Button
Utku VARLIK

Hakkında Utku VARLIK

Sanatsal eğitimine 1961 – 1966 yılları arasında Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Sabri Berkel atölyelerinde başlayan Utku Varlık daha sonra oyma baskı (gravür) ve taş baskı (litografi) atölyelerinde devam etmiştir. 1970 yılında Paris´e gitmiş, 1971 – 1974 yılları arasında Güzel Sanatlar Ulusal Yüksekokulu´nda George Dayez ile, 1973 – 1975 yılları arasında da Cachan Atölyesi´nde taşbaskı çalışmıştır. Sanat çalışmalarına halen Paris´te devam etmektedir. İlk önceleri dışavurumcu anlatımla figürlerini biçimlendiren Utku Varlık, 1960 ve 1970´lerde dönemin politik yaşamından etkilenerek yaptığı resimlerinde de bu anlatım biçimini kullanmıştır. Sanatçı özellikle 1975´ten sonra dışavurumcu anlatımdan uzaklaşmış ve düşsel bir anlatım biçimine yönelmiştir. Sanatçı için figür, sürekli ve asal olan doğanın yaşayan öğelerinden biridir ve yansımasını doğada bulur.

Yorumlara kapalıdır