ULUSLARARASI SANAT BİRLİKLERİ (IAA) TÜRKİYE VE DÜNYA BAŞKANI BEDRİ BAYKAM’DAN ASHRAF FAYADH HAKKINDA BİLDİRİ

Share Button

ashraf-fayadh

ULUSLARARASI SANAT BİRLİKLERİ (IAA)

TÜRKİYE VE DÜNYA BAŞKANI BEDRİ BAYKAM’DAN

ASHRAF FAYADH HAKKINDA BİLDİRİ

 

Suudi Arabistanlı şair ve sanatçı Ashraf Fayadh’ın, Suudi Arabistan’da ölüme mahkum edilmiş olması, tüm uluslararası sanat dünyasını yakından ilgilendiren, son derece üzücü ve tehlikeli bir durumdur. İşin kökeninde, sanatçılar arası bir cafe’de yaşanan basit bir tartışma olmasına rağmen, Fayadh’ın önce 4 yıl hapis ve 800 kırbaca, ardından da bir başka mahkeme tarafından ölüme mahkum edildiğini öğrendik.

Üst üste uğradığı iftiralarla ve elle tutulur hiçbir kanıt olmadan soyut suçlamalarla köşeye sıkıştırılmak istenen Fayadh hakkında tamamen dayanaksız şekilde “ateist propaganda” yapma suçu ortaya atılmış, bu iddialar kanıtlanamayınca da Fayadh’a “sigara içmek, uzun saçlı olmak, kadınlarla ilişkiler sürdürmek, mobil telefonunda onların resimlerini bulundurmak” gibi yeni inandırıcılıktan uzak suçlamalar getirilmiştir.

Sanatçı ateist değil, inançlı bir Müslüman olduğunu defalarca tekrarlamasına rağmen, din polisinin mahkemeye yaptığı baskılar ve yanıltıcı yönlendirmelerle, yeni karar alınmış ve ölüm cezasına çarptırılmıştır.

UNESCO Resmi Partneri IAA/AIAP (Uluslararası Sanat Dernekler) Dünya Başkanı ve Türkiye Ulusal Komitesi (UPSD) Başkanı olarak, bu cezanın günümüzün evrensel hukuk işleyişi ve sosyal ilişkilerinde yeri olmayan hatalı bir karar, abartılıdan öte, insanın yaşam hakkını elinden alan ve geri dönülmez bir hata olduğu ortaya çıkmaktadır. Belki bir gözdağı verme uğruna, onarılması imkansız bir büyük insanlık suçu işlenecektir.

Suudi Arabistan Kralı Salman’ın, tüm dünyanın demokratik ülkelerinden yükselen seslere kulak vermesi ve Fayadh’a yöneltilen kanıtsız ve soyut suçlamaları ve müdafinin itidallı-saygılı tavrını da göz önünde bulundurarak derhal sanatçının serbest bırakılmasını sağlaması, ivedi dileğimizdir. Düşünce ve sanatsal ifade özgürlüğünün tüm dünyada korunması, sanatçıların çeşitli bahanelerle baskı ve tehdit altına alınmaması, bizlerin doğal ve vazgeçilmez ana konuları arasındadır.

Türk sanat kamuoyundan Fayadh’ın özgürlüğü için açılan kampanyaya yoğun imza desteği vermelerini rica ediyoruz.

https://secure.avaaz.org/en/petition/Amnesty_international_Save_the_palestinian_poet_and_artist_Ashraf_Fayadh/?wXKyneb

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği, Türkiye Ulusal Komitesi ve Uluslararası Sanat Birlikleri Dünya Başkanı olarak, örgütlerimizle birlikte konunun yakından takipçisi olacağımı Bu vesileyle Türkiye ve uluslararası kamuoyuna duyururuz.

Saygılarımızla,

 

Bedri Baykam

Dünya Başkanı

 

IAA/AIAP Uluslararası Sanat Birlikleri

UNESCO -Resmi Partneri

Share Button
Ufuk Güneş

Hakkında Ufuk Güneş

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Stajını ATV'de tamamladı.Posta Gazetesi'nde ( Trakya Eki)Muhabirlik yaptı.2011- 2012'de Kocaeli Üniversitesi Uygulama Radyosu Radyo Ki'de Güne Bakış Programı'nda Editör- Spiker olarak görev aldı.

Yorumlara kapalıdır