“Gerçekçiliğe 3 Bakış” Venüs Sanat, (18 – 29 Ocak 2016)

Share Button

Ewen 2

“Gerçekçiliğe 3 Bakış” 3 Ulus, 3 Usul, 3 Gerçekçi Bakış…

Suluboyanın İskoç, Azeri ve Türk sanatçılarından olan Ewen McDonald, Hicran Alioğlu ve Koray Dağcı gerçekçiliği kendi tarzlarına göre yorumluyorlar.

Gerçekçi resim, salt olduğunu aktarmak değil, ne olduğunu vurgulayarak yansıtmaktır.

3 sanatçı gerçekçilikte yeni boyutlar ararken birbirleriyle buluştular ve Venüs Sanat Galerisi’nde “Gerçekçiliğe 3 Bakış” adıyla bu sergiyi düzenlediler.

Bilindiği gibi; resmin yöneldiği gerçek, hem nicelik, hem de nitelik yönünden, ele alınan konunun gerçekleridir.

3 ressamın sergide sunduğu resimlerin çok çeşitli obje, mekan ve görüntülerden oluşması, izleyici için her resimde farklı duygular, arayışlar uyandırmakta.

Ewen; resimlerinde emeğin objelerini, emeğin objeye yansımasındaki gerçeği olduğu gibi vurgularken, resmine emeğin özündeki gerçeği aktararak, objeyle bütünleşen ve onun enerjisini ortaya koyan, uzunca bir süredir yoğun emekle oluşturduğu bir usule sahiptir.

Koray; gezdiği mekanları, izlediği ortamları ve objeleri anlık ve konumsal olarak tespit etmekte ve yeniden yorumlayarak yeni gerçekçilik olarak adlandırılabilecek bir usulle kağıda aktarırken, sınırlı renkleri ve detaycı üslupla bütünlüğe ulaşma çabasını suluboyalarında resmetmektedir.

Hicran; gerçekçiliğin, soyut lekelerle buluşmasını, özündeki lekelerin dansını, soyut ile gerçeğin sentezini bulma anlayışını engin resim bilgisiyle harman ederek, seçtiği kompozisyonlar ve görsel zenginlik sağlayan canlı renkleriyle aktarırken, özgür ve özgün usulünü ortaya koymaktadır.

İşte bu sergide, ayrı uluslardan 3 ressamın kendilerine göre gerçeği aramalarından kaynaklanan resimlerini göreceksiniz.

Açılış kokteyli 18 Ocak Pazartesi günü saat 18.00 de yapılacak olan sergi her gün 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açık olacaktır.

VENÜS Sanat Galerisi
Mustafa Mazharbey Cad. Mustafa Kaya Sokak No 2
Göztepe-Kadıköy
 
0216 565 3572
Share Button

Yorumlar kapatıldı.