Vecdi Uzun: 37. DYO Resim Yarışması Ödülü Alan Filiz Piyale’nin Ödülü İptal Edildi.

Share Button

DYo4

Sonuçları ilan edildikten sonra çok tartışılan 37. DYO Resim Yarışması ödülleri İzmir Sergisi’nde Filiz PİYALE resmi sergi ve sergi kataloğunda yer almadı ve sergi kataloğunda bulunduğu sayfa üzerine beyaz sayfa yapıştırılmış olup, sergi açılışına katılanlarca bu durum gözlenmiştir. Eskişehir Ödül töreninde ise bu durum söz konusu değildi. Ne değişti? Buradan şu sonucu mu çıkaralım? ” 37. DYO RESİM YARIŞMASI’NDA ödül alan Filiz PİYALE’nin ödülü iptal oldu!

Konuya tarafların sabırla susması karşısında ısrarla adı geçenlere tek tek soralım.

– Sayın Prof. Dr. Zahit Büyükişleyen; Bu gelişmeler ile ilgili düşüncenizi sanat camiasıyla paylaşır mısınız?

– Sanat Atak’a soralım. “Gündeme getirdiğiniz konuyu neden sayfayı iptal ederek kaldırmaya çalıştınız? Ne oldu da bu düşünceye ulaştınız? Şimdi konuyu tekrar haber yapacak mısınız? “

http://www.sanatatak.com/…/37-dyo-resim-yarismasina…

– Konu ile ilgili ciddi savunmada bulunan jüri üyesi Sayın Burcu Pelvanoğlu’nun şimdi ne diyeceğini merak ediyorum?

– Sayın Filiz Piyale bu durum için sanat camiasına ne gibi bilgi verecektir?

– En önemlisi yarışmayı düzenleyen Yaşar Vakfı ne gibi resmi açıklamada bulunacaktır?

Netice olarak; gençler; susmayın, konuşun, eleştirin ve hakkınızı savunun. Belgeli ve saygılı olarak haksızlıklara karşı gelin. Bu yarışma sürecindeki tüm bilgileri bana genç ressamlar iletti ve birlikte takip ettik.  Gençlerin bu çabalarının şikâyet edilen birçoğun değişmesine başlangıç olmasını umuyorum.

Share Button
Vecdi Uzun

Hakkında Vecdi Uzun

1959 Mersin Doğumludur. İşletme Fakültesi mezun olup, uzun yıllar Banka ve Finans sektöründe üst düzey yönetici olarak çalıştı. Halen bir dış ticaret şirketinin ortağıdır. Yayınlanmış romanları ve bazı resim sanatçıları anlatan biyografik kitapları bulunmaktadır. Şu an düzenli olarak çeşitli gazete ve dergilerde başta “Genç Ressamlar” olmak üzere plastik sanatçıları tanıtıcı yazılar yayınlamaktadır.

Yorumlar kapatıldı.