Hülya Küpçüoglu, Murat Havan ile Sanat Üzerine

Share Button
4.Feministanbul Festivalini oluşturan Kartallı yazar Dilruba Erenler ve Murat Havan’ın festival hazırlık görüşmesi

Çağdaş sanatçılarımızdan Murat Havan, önümüzdeki günlerde açılacak olan ‘Şiir Şiddeti Yener’ adlı karma serginin küratörlüğünü yapıyor. 2-8 Kasım tarihleri arasında görülebilecek olan sergi, bu yıl 4. kez gerçekleştirilen şiir festivali Feminİstanbul kapsamında gerçekleştiriliyor. Festivalin bu yılki konusu ‘Şiir Şiddeti Yener’. Murat Havan ile hem sergi hem de kuruluşunda da yer aldığı Kartal Belediyesi Sanat Akademisi hakkında konuştuk.

Hülya Küpçüoğlu: ‘Şiir Şiddeti Yener’ başlığı ile karma bir serginin küratörlüğünü yapıyorsunuz. Bir festival kapsamında yer alıyorsunuz. Öncelikle bize bu bağlantıdan söz eder misiniz?

Murat Havan: Feminİstanbul Uluslararası Kadın Şiiri Festivali konsepti olarak Türkiye’de dördüncü kez düzenleniyor. İlk ikisi yine İstanbul’da Ataşehir Belediyesi ile birlikte projelendirilmiş daha sonra da Kartal Belediyesi programları kapsamına alınmış önemli ve çağdaş bir festival. Uluslararası Feminİstanbul; WPM (World Poetry Movement-Dünya Şiir Hareketi), WCF (Writers Capital Foundation-Kapital Yazarlar Vakfı) , Kadın Hakları Şiir Hareketi (WMW)  ), WFP (World Festival of Poetry-Dünya Şiir Festivali), yazarlardan, aydınlardan, uluslararası sivil toplum kuruluşlarından oluşan sosyal ve çağdaş bir örgütlenme…  Kartal Belediyesi ikinci kez Feminİstanbul Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Öncelikle buradan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’e ve Kartal Belediyesi Müdürlüğü personellerine böyle bir oluşuma destek verdikleri için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Yine Kartal’ımızın şairlerinden Dilruba Erenler ve Hilal Karahan’a bu projeyi bizlerle buluşturdukları için, İstanbul Kartal Kültür ve Sanat Derneği yönetimi ve üyeleri adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Hülya Küpçüoğlu: Sergi fikri ve süreci nasıl gelişti?

Murat Havan: İstanbul Kartal Kültür ve Sanat Derneği yaşamın her alanında halka ve üyelerine, sanat projeleriyle, aktivitelerle paylaşım alanları hedeflemiştir. Yönetim kurulumuz ve üyelerimiz, yazarlar, sanat tarihçileri, müzisyenler, plastik sanatların birçok dalından sanatçılar ve tiyatro oyuncularından oluşmaktadır. Yine derneğimizin yönetim kurulu üyelerinden sevgili dostum yazar İsmail Biçer ve Dilruba Erenler bu projeyi İKKSD’ne sunduklarında çok sevindim ve hep birlikte bu sergiyi oluşturmak için harekete geçtik.

Hülya Küpçüoglu, Kara Orman

Hülya Küpçüoğlu: Kadın ve şiddet hiç bitmeyen ama son yıllarda da artan bir ivme ile gündemimizden düşmeyen bir olgu. Siz bu süreçleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Murat Havan: Kadın ve şiddet! İnsanın doğduğu andan ölümüne dek süren yolculuğunda olması gereken; erdem sahibi olma hissiyatının eksikliği, duygusal hissetme ve empati eksikliği ile tabii ki (eğitim ve eğitimsizlik) olarak üç ana maddede değerlendiriyorum. Bir insanının, yaşam sürecinde bunların üstüne kendini sorgulamadığında; sadece kadına değil, hiçbir canlıya ve yaşama saygısı olmayacağı gibi kendisine de birey olabilme hakkı tanımadığını düşünüyorum.

Hülya Küpçüoğlu: Sergideki sanatçıları neye göre belirlediniz?

Murat Havan: Öncelikle hedefimiz insan ve yaşamın her alanına ve karesine sanatla dokunmaktı. Yazar dostlarımız böyle anlamlı bir festival düzenliyorsa, biz de buna, resimlerimizle destek vermeliydik. İKKSD üyeleri, yeni mezun genç sanatçı arkadaşlarımız ile Plastik Sanatlar Derneği (Hülya Küpçüoğlu ve Murat Havan’ın da içinde bulunduğu) üyelerinden sanatçı arkadaşlarımızla bir karma yaparak bu sergiyi oluşturduk. Bize bu serginin oluşumunda destek veren sanatçı arkadaşlarımıza buradan çok teşekkür ediyorum. 

Kartal Belediyesi Sanat Akademisi’nin kurulmasında katkılarınız oldu. Bu süreçler nasıl ilerledi ve şu anda Sanat Akademisi’nde neler yapılıyor?

Murat Havan: Her zaman kullandığım bir sloganım var: “ HAYAL ET VE YAŞAT”. 2006 çocukluğumun geçtiği kente tekrar dönmemle filizlenen ve zaman içinde hedeflediğim ve gerçekleşen projelerden biridir, Yavru Kartallar ve Kartal Belediyesi Sanat Akademisi Resim Bölümü… 90’larda -benim sanat fakültelerine hazırlandığım yıllarda- Kartal’da akademik anlamda hazırlık dersi veren hiçbir kişi ve kurumun olmaması, bizlerin bilgiye ulaşmak için Kadıköy ve Taksim’de ciddi eğitim veren yerleri arayıp bulmamız yola çıkma hikâyemizin içindedir aslında… Sanat eğitimi almam, yüksek lisans ve birçok sanatsal platformda bulunmam, özellikle de Türkiye’deki Unesco bağlantılı UPSD yönetiminde görev almam vb. neticesinde  sanata dair tüm öğretilerimi ve deneyimlerimi çocuklar ve gençlerle paylaşmak, onlara yetenekleriyle neler yapabilecekleri konusunda rehberlik sunmak ve onları sanatla iç içe  bir geleceğe hazırlamak istedim. Tabii ki, bizlerin bu hayallerini gerçeğe dönüştürebilmek için, ileri görüşlü, çağdaş yaşama inanan yönetici ve idarecilere ihtiyacımız vardı. Kartal Belediyesi’nde bu hedefleri birlikte yakalayabildik. 2019 Şubat ayında eski belediye başkanımız Op. Dr. Altınok Öz ile hizmete açtığımız okulumuz, şimdi Türkiye’nin en genç belediye başkanı Gökhan Yüksel ile yeni ve dinamik projelere ev sahipliği yapmakta. Projelerimizle çocuklarımıza sanatla yön verirken onları, Kartal’da duvar resimleri, sosyal sorumluluk projeleri, sanat yarışmaları, fuarlar ve festivallere dâhil ederek kentin renkleri olan yavru kartallarımızı hep daha ileriye taşımayı hedefliyoruz.

Akademinizde açıldığı günden bu yana hangi projeler gerçekleşti?

Murat Havan: Organik Pazar ve okulumuzun bahçe duvarlarının resimlendirilmesi, Masal Müzesi, Sunay Akın ve Yavru Kartallar, 30 Ağustos Zafer Bayramı, Kartallı Kazım Parkı duvar resimleri ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin de katılımıyla da 96.Yıl Cumhuriyet’in Renkleri Sokak Resim Çalıştayı’nı gerçekleştirdik.

Yeni projeler var mı peki?

Murat Havan: Şu an hazırladığımız “İzindeyiz. 10 Kasım Atamıza saygı ve bağlılık sergimiz için tüm sanatseverlerimizi Hasan Ali Yücel Kültür ve Sanat Merkezi’ne bekliyoruz.

Kimler faydalanabiliyor kurslardan?

Murat Havan: Özel yetenek sınavını kazanan ve Kartal’da ikamet eden ile 9-16 yaş grubundaki tüm öğrenciler faydalanabiliyor. Kazanan öğrenciler imzaladıkları sözleşmelerle 3 yıl eğitim alacaklarını belgeliyorlar. Şu an 31 öğrencimiz eğitim almaktadır. Üç farklı yaş grubunda, onar kişilik sınıflarımızda atölye eğitimlerimiz sürmektedir.

Sergiye veya Akademi’ye dair son olarak eklemek istediğiniz şeyler var mı?

Murat Havan: Her yer benim atölyem. Hayal et ve yaşat… Yaşatalım birlikte…

Share Button

Yorumlar kapatıldı.