Arthole’ün “Sen Diye Bir Şey Kalmasın” adlı sergisi, 13 Şubat’ta Avlu Bebek’te açılıyor

Share Button

Sanat ve tasarım platformu Arthole, kurucusu Çiğdem Sungur küratörlüğünde, şehrin sıra dışı etkinlik mekanlarından Avlu Bebek’te üç sanatçıdan oluşan bir grup sergisi gerçekleştiriyor. Başta Berlin olmak üzere, İstanbul ile dünyadaki diğer sanat ve tasarım merkezlerini buluşturmayı amaçlayan Arthole, “Sen Diye Bir Şey Kalmasın” temasıyla katılımcı sanatçıların bu fikirdeki birliğini vurgulayarak izleyiciyi kendi olarak gördüğü imgeyi sorgulamaya davet ediyor. Sergiye özel, sanatçılar Aylin Yavuz, Deniz Gökduman ve Görkem Dikel’in de katılımlarıyla düzenlenecek açılış etkinliği 13 Şubat Perşembe akşamı gerçekleşecek. Kendinizi bir kenara bırakıp, aradan çıkmaya hazırsanız, bu çok samimi buluşmayı kaçırmayın.

Küratör Çiğdem Sungur’a göre serginin dile düşen slogan teması aslında tam anlamıyla bir çağrı. Sungur şöyle diyor: “Yüzyıllardan beri kendinle ilgili yarattığın imgeleri artık bir kenara bırak! Bunun için kendine en uygun araçlardan faydalanabilirsin, çünkü onlar her zaman varlardı ve hep var olacaklar. Lakin görebilmek için eritmen lazım kendin zannettiğin o imajı artık. ‘Sen’ eridikçe artacak, çoğalacaksın ve aynı zamanda da yok olacaksın, kalmayacaksın. Buna ulaşmak için ise sana en uygun olan o gereç her neyse, resim, müzik, dans, yazı … Seç ve onu yaparken sadece o olsun. ‘Sen’ aradan çık!”

NEDEN BU SANATÇILAR SEÇİLDİ?  

AYLİN YAVUZ: Çünkü güncel güzellik anlayışını yok ederek genel estetik kriterlerinin dışındakileri de algılayabilme potansiyelini gösteriyor. Her zaman öyle görünmese de, aslında evrende her şeyin birbiriyle bağlı olduğu fikri, seyirciye bir çok figürden oluşan ve kitle içersinde soyut ağ görevini üstlenen bir örgü ile belirtiliyor Aylin Yavuz işlerinde abartı ve üst üste çizimlerle, daimi bir döngü içersinde ne bir sona ne de görünüşte bir mükemmelliğe izin veren, somutsallıktan soyutsallığa varan ebedi bir ağ oluşturuyor.

(Aylin Yavuz 1983 yılında Almanya’da doğdu ve Siegen, Dortmund ile İstanbul (Marmara) üniversitelerinde okudu. Şu an İstanbul ve Düsseldorf’ta yaşayan sanatçı, 2005 yılından bu yana resim ve grafiklerden oluşan yapıtlarıyla uluslarası sanat dünyasında yer alıyor)

DENİZ GÖKDUMAN: Çünkü öncelikle “letrizm” şiir akımı’nı resim ile birleştiren, uluslararası ilham kaynağı olan bir sanatçı. “Lettre” (harf) kelimesinden türetilen bu akımda dil, saf harf ve sese indirgenir. Bu da dilin, en küçük birim durumundaki harflere indirgemesiyle mümkün olur. Üstelik böylece evrensel bir dil ortaya konuluyor. Akımın öncüsü Isodore Isou, bu konuda şunları söyler: “Harf ötesinde hiçbir şey yoktur. Aklımızda harf olmayan ya da harf olamayacak hiçbir şey yoktur.”


(Deniz Gökduman 1976 Balıkesir’de doğdu ve M.Ü. Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Resim Öğretmenliği Bölümü’nde Doktorasını bitirmiştir. Şu an Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde Doç. Dr. Olarak çalışmakta aynı zamanda 2007’den beri Bedri Baykam’in kurucusu oldugu “Piramid Sanat”’ın sanatçıları arasındadır).

GÖRKEM DİKEL: Çünkü sanatçının resimleri varlığın sonsuz kaynağına erişme yolunda ego, zihin, düşünce gibi elle tutulur gözle görülür her engelin ortadan kaldırılarak, izleyiciyi direkt olarak bu kaynağa bağlamayı amaçlayan işlerdir.

(Görkem Dikel 1988 yılında Çanakkale’de doğdu. 2010’da İspanya’nın prestijli Fundación Antonio Gala’nın sanatçı bursuna Türkiye’den layık görülen ilk sanatçı oldu. Yüksek lisans eğitimini de 2019 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde tamamladı. Dikel,’in eserleri Amerika, Avustralya, İngiltere, Almanya, İtalya ve Türkiye’de özel koleksiyonlarda yer alırken, sanatçı Saatchi Art’ta “2014’ün En İyileri” seçkisine girdi).

*************

Arthole & Avlu Bebek işbirliği hakkında

“Tasarım her şeydir” felsefesinden yola çıkan Arthole 2019 yılında Çiğdem Sungur tarafindan kurulmuş olup, ağırlıklı İstanbul ve Berlin cıkışlı olmak üzere, farklı ülkelerdeki sanat, tasarım ve mimari alanlarda yaratıcılarla işbirliği yaparak projeler oluşturan bir platformdur. 
Avlu Bebek ise yeni nesil bir kreatif ‘space’. Botanik, tasarım ve sanatı aynı çatı altında topluyor.

***************

Detaylı bilgi için: 

Ciğdem Sungur
@artholeberlin

E-Mail: cs@artholeberlin.com

Tel: 0533 5065288
Tel: +49 30 20995788

Avlu Bebek Adres:
İnşirah Sokağı 25/1, 34342 Bebek/İstanbul

Share Button

Yorumlar kapatıldı.