TÜRKİYE’DEN ÇAĞDAŞ SANAT, 17 ŞUBAT 2020 TARİHİNDE KİEV’DE AÇILIYOR!

Share Button


Haluk Akakçe , Ertuğrul Akyüz, Refik Anadol , Suzan Batu , Bedri Baykam, Bubi, Taner Ceylan, Server Demirtaş , Koray Erkaya , Bahri Genç, Deniz Gökduman, Genco Gülan, Horasan, Hayal İncedoğan, Mustafa Karyağdı, Serhat Kiraz, Seydi Murat Koç, Şükran Moral, Ahmet Oran, Mehmet Özenbaş, Bünyamin Özgültekin, Ardan Özmenoğlu, Barış Sarıbaş, Yusuf Taktak, Varol Topaç, Mehmet Yılmaz

Açılış: 17 Şubat 2020, Pazartesi

18.00:21.00

Kiev’de yer alan Modern Art Research Institute of the National Academy of Arts of Ukraine’in sergi mekanında, 17 Şubat – 15 Mart 2020 tarihleri arasında düzenlenecek sergi ile adeta Türk çağdaş sanatının bir Ukrayna çıkartması yaşanacak.

26 sanatçının yer aldığı serginin küratörlüğünü üstlenen Bedri Baykam, aynı zamanda 2018’den beri “Ukrayna Güzel Sanatlar Akademisi”nin resmi üyesi.

Sergi 1951 ve 1988 yılları arasında doğan ve üç jenerasyonu kapsayan Türk sanatçıların eserlerini içeriyor. Bağımsız olarak üretilmiş bu çalışmalar, Türk çağdaş sanatının 1980 sonrasında gelişen zengin teknik ve farklı stil varyasyonlarını gözler önüne seriyor.

Direktörlüğünü Victor Sydorenko’nun yaptığı “Modern Art Research Institute of the National Academy of Arts of Ukraine” ve Kiev’deki “National Academy of Arts of Ukraine” ile Bedri Baykam/Piramid Sanat arasında süregelen karşılıklı sergi anlaşmaları doğrultusunda, Baykam’ın National Academy of Arts of Ukraine’de Mart 2018’de açtığı “Son 10 Yılda Bedri Baykam” sergisinin ardından, Valentin Popov/Drew Altizer ve Victor Sydorenko’nun İstanbul Bienali’ne paralel olarak açtıkları “Bilinçsizliğin Hafızası” sergisi Eylül 2019’da Piramid Sanat’ta yer aldı.

Piramid Sanat’ın 1,5 yılık çalışması ve hazırlığının ardından, sıra önümüzdeki hafta Kiev’de açılacak olan Türkiye’den Çağdaş Sanat sergisine geldi. Bu serginin ardından da sıra önümüzdeki süreçte Piramid Sanat’ta açılması beklenen “Ukrayna’dan Çağdaş Sanat” sergisi bulunuyor.

Sergi için yayınlanacak olan 144 sayfalık katalog, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Modern Art Research Institute of the National Academy of Ukraine’in direktörü Victor Sydorenko, sanat eleştirmeni/akademisyen Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ve serginin küratörü Bedri Baykam’ın sunuş yazılarını içeriyor.

Türkiye’den 30 kadar sanatçı, gazeteci ve organizasyon ekibinin bizzat katılacağı sergi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hitay Vakfı, Piramid Sanat, Nart ve Godiva’nın destekleriyle 15 Mart tarihine kadar görülebilecek.

____________________

Detaylı bilgi için:                                                                                                  Bilgi için (Kiev):

Elif Baş                                                                                                                 Anastasia               Goncharenko

m. +90 (542) 554 7182                                                                                        m. +380 (97) 705 75 38

piramidsanat@gmail.com

Share Button

Yorumlar kapatıldı.