Utku Varlık, Sanrı, 15 Haziran – 28 Ağustos 2020 | Bozlu Art Project Mongeri Binası

Share Button

UTKU VARLIK
SANRI
15 Haziran – 28 Ağustos 2020

 

SERGİYİ ONLINE İZLEMEK İÇİN: : https://youtu.be/RHC2N6-cVec

Bozlu Art Project Mongeri Binası, 15 Haziran – 28 Ağustos 2020 tarihleri arasında Utku Varlık’ın “Sanrı” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Varlık, yeni sergisinde sanrılarının peşinden giderek, tıpkı Baudelaire’in ifade ettiği gibi “Düşlerin tek gerçeklik olduğuna inananlara,” bir pencere açıyor resimlerinde. “Geceleri çıkıp gittiğim pencere hep sonsuzluğa açık, kuzey yıldızıyla karşı karşıya, gündüz ise bir parka bakıyor, çocukların oynadığı…” diyen Varlık’ın “Sanrı” isimli sergisi “düş yoksunu” bir dünyadan kaçış şiiri adeta… 

Utku Varlık’ın “Sanrı” isimli sergisi kendisini yıllardır etkileyen yazar ve şairlere bir saygı duruşu niteliğinde. Varlık, Rilke’den alıntı yaparak şöyle başlıyor söze: “Ve kadınlarda ne hüzünlü bir güzellik vardı; gebe olup ayakta durdukları vakit, ince uzun ellerinin, kendiliğinden üzerine düştüğü şişkin karınlarında iki meyva taşıyorlardı: biri çocuk, biri ölüm. Tamamen boşalmış yüzlerinde görülen yoğun, adeta besleyici gülümseme, bazan bunların ikisinin birden büyüdüğünü düşünmelerinden ileri gelmiyor muydu?”  

“Sanrı, benim yaptığım resmi oluşturan bir fenomen; tüm yaşantımda yaptığım “tinsel” gezilerin bir anlatımcısı; insanın gizemine dair birçok anlam gibi.” diyen Varlık izleyicileri şiirden, düzyazıya, sinemaya kadar çeşitli alanlardan beslendiği “sanrı bahçesine” davet ediyor. 

Bozlu Art Project Mongeri Binası
19 Mayıs Mahallesi, Doktor Şevket Bey Sokak, No:5 Türkiye

Pazartesi/Mon – Cumartesi/Sat.
10:00 – 18:00

Share Button

Yorumlar kapatıldı.