Nilgün Yüksel: Dalga Avangard

Share Button
Nilgün Yüksel

Nilgün Yüksel

Uzun zaman önce Kolaj Art’a “Merkez Olmak Dışarıda Kalmak Merkez Yaratmak” başlıklı bir yazı yazmıştım. Bu yazı özellikle sanatın merkezi olarak anılan kentlerin dışında merkez yaratabilmenin olanakları üzerineydi.

Merkezileşme fikri, aslında çoğu zaman tekelleşme fikrini de beraberinde getiriyor. Tekel kelimesi her ne kadar nahoş bir anlam içeriyor olsa da bugün düzenlenen büyük sergilere, fuarlara, müzayedeler bakıp sanat ve piyasa kavramını masaya yatırdığınızda o nahoş kelime size oradan göz kırpıyor.

Tunç Gencer

Tunç Gencer

Rekor satış fiyatlarının, reklam bütçelerinin, halkla ilişkilerin havada uçuştuğu büyük sanat organizasyonlarında bazen “sanat” kelime olarak neredeyse cılız kalıyor. Eh, düşünsenize görsel sanatlar alanında en göze çarpan konular müzayedelerin satış rekorları ve de fuarların, organizasyonların top ten listeleri! Pop müzik listelerini, en çok satan albümleri ve en çok kazanan sanatçıları hatırlatmıyor mu bütün bunlar?

Aslında bütün bu baştan çıkarıcı kaosun içinde izleyici, bazen tam da sanatın öz niteliklerinden biri olanı gözden kaçırıyor. Merak ve keşfetme arzusu! Sunumun yaratının önüne geçişi, algının ayarlarını da bozuyor ister istemez. Oysa bize sunulanın dışında keşfedilecek, üstüne düşünülecek çok şey var. Tabi ki bunu biliyoruz değil mi?

Veljko Valjarevic

Veljko Valjarevic

10 –13 Haziran tarihleri arasında Kadıköy Bahane Kültür Merkezi’nde izlediğim “DaLGA Avangard İnisiyatif sergisi ve animasyon seçkisi” beni bunları bir kez daha düşünmeye yöneltti.

DaLGa avant garde inisiyatifi, kendini avant garde sanat üzerine uluslararası bir sanatçı işbirliği olarak tanımlıyor.  DaLGa sanatçıları resim, illüstrasyon, animasyon ve sinema alanlarında çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Serginin düzenleyicisi Tunç Gençer, bu etkinlik için açık çağrı yapmak yerine tek tek sanatçılara mail atmış ve çağrıya cevap verenlerle etkinlik ortaya çıkmış.

Tuç Gençer

Tunç Gencer

Uluslararası bir işbirliği ve kolektif olmayı hedefleyen İnisiyatif bu eylemiyle hedefine ulaşmış görünüyor üstelik. Farklı coğrafyalardan sanatçıların farklı disiplinleri barındıran işleriyle yüz yüze gelmek, birçok inisiyatif gibi ezber bozan söylemleri görmek, sanatın uçarılığına, zamansız ve mekânsızlığına dair bir hatırlatma niteliğindeydi. Etkinliğe dâhil olan Duygu Demir ve Kaan Bıyıkoğlu’nun video ve animasyonlar eşliğinde viyolonsel ve piyano ile yaptıkları deneysel müzik, ses ve görüntünün birlikteliğinde tam da “sanatsal deneyim” tanımlamasının karşılığını veriyordu.

Kristina Pirkoviç

Kristina Pirkoviç

Bu arada etkinlik mekânını da hatırlatmak gerek. Bahane Kültür Merkezi Kadıköy’de bir bar. İçeride sanat, edebiyat dergilerinin olduğu sürpriz mekânlardan biri. Ayrıca mekân, zaman zaman tasarım işlerine de yer veriyor. Öylesine dinlenmek için girip tasarımcıların çalışmalarıyla karşılaşabiliyorsunuz.

İnisiyatifler çoğu zaman bizi hazırlıksız yakaladıkları, her an her şeyin olabileceğini hatırlattıkları için önemli ve değerliler.

Tunç Gencer

Tunç Gencer

Hazır önümüzde bienal ve fuar varken şehre gelenler belki gözlerini başka yerlere de çevirmeyi denerler.

Bu arada bienalin konsepti “İyi Bir Komşu”…

Ana eksenlerin dışında başka yaşamlar var.

Bir kez daha hatırlatmak istedim.

Etkinlikte yer alan sanatçılar: EMİN ALPER, SÜLEYMAN ÇAĞLAYAN, GÜLER AŞIK, ALEX BOYA, ONUR ÇAKALOZ, SERKAN ÇATAR, MUSTAFA DELİOĞLU, TAN TOLGA DEMİRCİ, JANEANN DILL, NEZAKET EKİCİ, LEVENT ELPEN, DAMON ANDREW EMBRY, İLHAMI TUNÇ GENCER, GİZEM GÜVENDAĞ, MURAT KILIÇ, YİĞİT KÜÇÜKKİBAR, BRUCE LABRUCE, SUSU LAROCHE, NICK LEDONNE, RIK LINA, KRISTINA PIRKOVIC, RODRİGO PLA, MITCHELL PLUTO, MUTLU POLAT, STAS SANTİMOV, BELKIZ SERİM, MELTEM ŞAHİN, SARAH TOUSSAINT, EKİN URCAN, ENGİN ÜMER, VELJKO VALJAREVIC, SONER YURTSEVEN.

Share Button
Nilgün Yüksel

Hakkında Nilgün Yüksel

1999 yılında Ege Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. 2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat alanında yüksek lisansını tamamladı. 2011’de YTÜ Sanat Tasarım Fakültesinde doktoraya başladı. Tombak, Genç Sanat, Türkiye’de Sanat, rh+sanart dergilerinde yazı işleri ve editörlük görevlerinde bulundu. Tombak dergisinde Osmanlıca metin çevirisi yaptı. Türkiye’de sanat ve rh+sanart dergilerinde güncel sergiler üzerine düzenli eleştiriler yazdı. Sanat ve diğer disiplinler, müze ve sanatsal oluşumlar üzerine özel dosyalar hazırladı. Plastik sanatlar alanında jüri üyelikleri ve danışmanlık yaptı. Sanatçılar üzerine monografik kitaplar kaleme aldı. 2010 yılında Çağla Cabaoğlu Galeri işbirliğiyle Şangay Uluslararası sanat fuarına gidecek serginini küratörlüğünü yaptı. 201-2012 yılları arasında yönetmen Semih Kırmemiş ile Bedri Rahmi Eyüboğlu belgesel filmini yaptı. 2014 yılında sanat öğrencilerine burs sağlamak amacıyla üzerinde dört yıl çalıştığı, “Sanat Objesi Olarak Sanatçı” adlı proje sergisini hayata geçirdi. Bugüne kadar plastik sanatlar alanında 300’ün üzerinde makale kaleme aldı. Türk ve yabancı sanatçılara özel kataloglar yazdı. 2010 – 2011 eğitim döneminde özel Aydın Üniversitesinde Sanat Sosyolojisi dersleri verdi. 2012’te İTÜ’de öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Kültür araştırmaları, sanat teorileri, güncel sanat, eleştiri pratikleri üzerinde çalışmakta, güncel eleştiri yazıları kaleme almakta, kendi alanında ders vermekte, editörlük, sanat danışmanlığı ve küratörlük yapmaktadır. **** Nilgün Yüksel is an art historian and freelance art critic, lives and works in İstanbul. She has been working in a departmant of fine art, İstanbul Technical University. She curated exhibitions such as “Tree of Life” (for Çağla Cabaoğlu Art Gallery, Shangai Art fair ) and “Artist as an Art Object” (sponsored by Yapı Kredi Private Banking). She worked as an editor and art critic at art magazines such as Tombak, Türkiye’de Sanat, Genç Sanat, rh+sanart. She made a documentary film about Turkish artist Bedri Rahmi Eyüboğlu (with director Semih Kırmemiş). She has written monographies about Turkish artists and numerous articles in national art magazines such as Türkiye’de Sanat, Gençsanat, Artdekor, Cosmolife, Antik Dekor, Milliyet Sanat, Mimarlık, Skala, Artist, rh+sanat, Evrensel Kültür, Tombak, Kolaj Art, This year, she is a boarding member of AICA, Turkey. e-mail: nilguneyuksel@gmail.com

Yorumlar kapatıldı.