Mehmet Yılmaz, Heymimres, Nelik ve Kimliğin Diyalektiği,12 Mart-29 Nisan, Piramit

Share Button

mehmet yılmaz

– SCROLL DOWN FOR ENGLISH –

Mehmet Yılmaz’ın çarpıcı yeni serisinden oluşan Heymimres isimli sergisi, 12 Mart Pazartesi günü Piramid Sanat’ta açılıyor!

“Bir yanda sanatsal türler ve bunların nelikleri, diğer yanda bireysel ve toplumsal kimliklerimiz. Farklı kategoriler de olsa keyfî, tesadüfî ve kasıtlı olarak yan yana gelebiliyorlar. Heykel, mimarî ve resmin bileşimi olarak Heymimres dizisi bu ilişkiyi kurcalıyor.

Heymimres maceram sanat eseri yapma sürecinde taklit/yaratıcılık, kopya/özgün, zanaat/sanat, ustalık/sanatçılık, gelenek/yenilik, saflık/melezlik, elsel/zihinsel, kılgısal/kuramsal, analog/dijital, planlı/rastlantısal, sanat dışı/sanat içi gibi ayrımlar arasında kesin sınırlar olmadığını, bunların rahatlıkla yan yana gelebileceklerini bir kez daha gösterdi. ” –Mehmet Yılmaz

Yılmaz’ın sağlam ve durağan olmaktan çok, değişken olarak değerlendirdiği eserlerinden oluşan Heymimres, 29 Nisan’a kadar Piramid Sanat’ta izlenebilir.

HEYMİMRES

Mehmet Yılmaz

March 12 – April 29, 2018

Opening: Monday, March 12 | 18.00-21.00

Mehmet Yılmaz’s striking new series the Heymimres opens at Piramid Sanat on Monday, March 12!

“On one side different artistic disciplines and their whatness, on the other side our individual and social identities. Even though they are from different categories, they may come together arbitrarily, intentionally and accidentally. Heymimres series, as a combination of sculpture (heykel), architecture (mimarî) and painting/picture (resim) is about these relationships.

My adventure of Heymimres has once again shown to me that there are no strict boundaries between imitation and creativity, copy and original, crafts and arts, craftsmanship and artistry, tradition and innovation, purity and hybridity, manual and intellectual, practical and theoretical, analog and digital, planned and coincidental, non-art and art, and that these can easily be placed side by side. ” –Mehmet Yılmaz

You can visit the exhibition at Piramid Sanat until April 29.


Detaylı bilgi için / For more information:
Buse Ulufi
piramidsanat.com | piramidsanat@gmail.com

 

Share Button

Yorumlara kapalıdır