KES YAPIŞTIR (KOLAJ) ÖNSÖZ

Share Button

“Bütün Mısırlıların bildiği gibi, Abtu ile Anet, güneş tanrısının gemisinin pruvasının önünde tehlikeleri kollayarak yüzen, birbirinin eşi ve kutsal, gerçek büyüklükte iki balıktı. Rotaları sınır tanımazdı; tekne gündüzleri gökyüzünde doğudan batıya, tanyerinde alacakaranlığa yelken açar, geceleri ters yönde, yer altına doğru yer alırdı.”

Borges’in Düşsel Varlıklar Kitabı’nda yer alan bu anlatı, insan zihninin ve ruhunun sınırsızlığına ilişkin anlatılara dair küçük bir örnek. Tarih boyunca kendimizi anlamlandırmak için birbirimize aktardığımız tüm o masallar, düşler, sesler, görüntüler yaratılan kültürün parçaları. Yeniden anlatma, parçalama, bir araya getirme ve görünenin ardında bir gerçeklik kurgulama insan oluşun bir başka tanımı olsa gerek.

Çok uzun zamandır disiplinler arasılıktan söz ederken aklımıza gelen farklı disiplinlerin bir arada kullanıldığı üretim biçimleri. Oysa biliyoruz ki bu geçişlilik sadece dilden dile değil insandan insana da olabilir. Talat Parman, Eda Çığırlı ve ben bir araya gelip kes yapıştır üzerine konuşmaya başladığımızda sanırım bu dosya zihnimizde çoktan şekillenmişti. Bir iki aylık çalışma sonucunda da psikanalizin, sanat tarihinin ve sanatın bakış açısıyla yeni metinler ortaya çıktı. Ve biz öylesine bakıp geçtiğimiz birçok olgu gibi kes yapıştırın hayatımızda ne denli büyük bir yer kapladığını gördük.

Her üretimin her düşüncenin yeni fikirler, yeni üretimler yaratacağı, bu dosyanın da olası katkılarla kendi içinde çoğalabileceği düşüncesiyle metinleri Kolaj Art’ın sayfaları arasına bırakıyoruz.

Nilgün YÜKSEL

Share Button

Hakkında Nilgün Yüksel

1999 yılında Ege Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. 2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat alanında yüksek lisansını tamamladı. 2011’de YTÜ Sanat Tasarım Fakültesinde doktoraya başladı. Tombak, Genç Sanat, Türkiye’de Sanat, rh+sanart dergilerinde yazı işleri ve editörlük görevlerinde bulundu. Tombak dergisinde Osmanlıca metin çevirisi yaptı. Türkiye’de sanat ve rh+sanart dergilerinde güncel sergiler üzerine düzenli eleştiriler yazdı. Sanat ve diğer disiplinler, müze ve sanatsal oluşumlar üzerine özel dosyalar hazırladı. Plastik sanatlar alanında jüri üyelikleri ve danışmanlık yaptı. Sanatçılar üzerine monografik kitaplar kaleme aldı. 2010 yılında Çağla Cabaoğlu Galeri işbirliğiyle Şangay Uluslararası sanat fuarına gidecek serginini küratörlüğünü yaptı. 201-2012 yılları arasında yönetmen Semih Kırmemiş ile Bedri Rahmi Eyüboğlu belgesel filmini yaptı. 2014 yılında sanat öğrencilerine burs sağlamak amacıyla üzerinde dört yıl çalıştığı, “Sanat Objesi Olarak Sanatçı” adlı proje sergisini hayata geçirdi. Bugüne kadar plastik sanatlar alanında 300’ün üzerinde makale kaleme aldı. Türk ve yabancı sanatçılara özel kataloglar yazdı. 2010 – 2011 eğitim döneminde özel Aydın Üniversitesinde Sanat Sosyolojisi dersleri verdi. 2012’te İTÜ’de öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Kültür araştırmaları, sanat teorileri, güncel sanat, eleştiri pratikleri üzerinde çalışmakta, güncel eleştiri yazıları kaleme almakta, kendi alanında ders vermekte, editörlük, sanat danışmanlığı ve küratörlük yapmaktadır. **** Nilgün Yüksel is an art historian and freelance art critic, lives and works in İstanbul. She has been working in a departmant of fine art, İstanbul Technical University. She curated exhibitions such as “Tree of Life” (for Çağla Cabaoğlu Art Gallery, Shangai Art fair ) and “Artist as an Art Object” (sponsored by Yapı Kredi Private Banking). She worked as an editor and art critic at art magazines such as Tombak, Türkiye’de Sanat, Genç Sanat, rh+sanart. She made a documentary film about Turkish artist Bedri Rahmi Eyüboğlu (with director Semih Kırmemiş). She has written monographies about Turkish artists and numerous articles in national art magazines such as Türkiye’de Sanat, Gençsanat, Artdekor, Cosmolife, Antik Dekor, Milliyet Sanat, Mimarlık, Skala, Artist, rh+sanat, Evrensel Kültür, Tombak, Kolaj Art, This year, she is a boarding member of AICA, Turkey. e-mail: nilguneyuksel@gmail.com

Yorumlar kapatıldı.