DAİRE SANAT’A YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

Share Button

Daire Sanat’ın 21 Şubat -28 Mart 2015 tarihleri arasında sanatseverlerin beğenisine sunacağı “Çoktan Seçmeli” adlı serginin açılışı bugün gerçekleşti.

tophane_de_sanat_galerisine_saldiri_h45219_72293

Çalışmalarında öğrencilik süreci, eğitim, okul temalarına yer veren sanatçıları bir araya getirme düşüncesinden yola çıkılan ve Anti-pop, Didem Erbaş, Nesren Jake, Korhan Karaoysal, Buğra Erol, ve Seher Uysal’ın çalışmalarından oluşan serginin amacı kişisel belleğin oluşmasında önemli bir süreç olan çocukluk ve ilk eğitim sürecini, sanatçıların hangi nedenlerle ele aldıklarını incelemek ve bu sürecin toplumsal hafızaya katkılarını sorgulamaktı.

unnamed-12-300x200

Ancak sergi henüz sonuçlanmadan toplumsal hafızamızda derin bir iz bırakmayı başardı. Serginin bugün (21 Şubat 2015) gerçekleştirilen açılışında sanatseverler ve sanatçılar galeride mahsur kaldı. Bunun sebebi ise gerçekleştirilen performans sonrasında verilen arada galeride bulunan izleyicilerden bir çiftin dışarı çıkmasıydı. Çift kapı önüne çıktıktan birkaç dakika sonra  davranışlarını beğenmeyen  yaklaşık on beş kişilik bir esnaf gurubunun tehditler savurması üzerine yeniden galeriye girdi. Galeri sahibinin ortamı yatıştırma çabalarına rağmen kalabalık gurup dağılmadı. Polis gelene kadar yaklaşık bir saat boyunca izleyiciler ve sanatçılar galeride mahsur kaldı. Gurubun tepki gösterdiği kişiler araçlarına  polis ve galeridekilerin korumasında bindirildikten sonra  “Hesabını vereceksiniz, yaşatmayacağız sizi burada” diye tehditler savuran gurup,  polis tarafından uzaklaştırıldı.

Daire Sanat’a ve sanata yapılan saldırıları kınıyor ve bir daha tekrarlanmamasını umuyoruz.

Share Button
Ufuk Güneş

Hakkında Ufuk Güneş

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Stajını ATV'de tamamladı.Posta Gazetesi'nde ( Trakya Eki)Muhabirlik yaptı.2011- 2012'de Kocaeli Üniversitesi Uygulama Radyosu Radyo Ki'de Güne Bakış Programı'nda Editör- Spiker olarak görev aldı.

Yorumlara kapalıdır