Genç Ressam Nurdan İskender’in Vefatı

Share Button

Nurdan İskender..

Genç Ressam Nurdan İskender hayata veda etti. Nurdan İskender’i rahmetle anarken kederli ailesine ve dostlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz.

Genç Sanatçının Cenazesi pazar günü öğle namazından sonra Hopa Çamlıköy mezarlığına defnedilecektir.

1981 Trabzon doğumlu sanatçı Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar (Resim, Heykel ve Seramik) Bölümü mezunu. ‘Sayısal Çokluk’ adlı bir kişisel sergi açtı, birçok yarışma ve gurup sergilerinde yer aldı. Çeşitli dergilerde yazıları yayınlanan sanatçı, çalışmalarına bir sürede Londra’da devam etmiştir.

Nurdan İskender

SANAT GÖRÜŞÜ VE ‘PEMBE DİYALOGLAR’

Daha çok kolaj ağırlıklı çalışan sanatçı, çalışmalarında gerek gazete imajlarından, gerekse bizzat yaşadığı dünyadan yararlanıyor. Nurdan İskender için ‘resim yapmak’ bir diğer ifade aracı! Kavramların, hayatında çok büyük önemi olduğunu söyleyen sanatçı, kelimelerin ve renklerin plastik dilini kullanarak görsel ve düşünsel dünya arasında bağ kurmaya çalıştığını söylüyor.

Tüm çalışmalarını yaşamıyla ilişkilendiren sanatçı, dünyayı parçalar halinde görüyor; gerek insan bedenini, gerekse diğer nesneleri fragmanlara ayırarak tuvale yapıştırıyor. Her bir parçanın bir hikâyesi mevcut.

‘Pembe Diyaloglar’ adlı sergide ise; bir yıldan beri yaşadığı Londra’nın, bu farklı kültürel şehrin onda bıraktığı etkileri görmek mümkün. Şehirici, şehirdışı, ülke dışı yolculuklarda rastladığı olaylar, farklı İngiliz aile yapısı ve yaşayışı, İstanbul-Londra arası yolculuklar sonucu iki farklı kültürün onda bıraktığı etkiler ve L.Bourgeois’nin özellikle pembe tekstil çalışmaları onu çok etkilemiş ve bu serginin oluşmasında etken olmuş.

Kendini ‘hicbir yere ait’ hissetmeyen sanatçı, İngiltere’ye ilk geldiği zaman hissettiği duyguların çok farklı olduğunu; bu duyguların içinde her ne kadar ‘yalnızlık, farklılık’ da olsa bunları asla ‘yabancılık, ötekilik’ olarak değerlendirmediğini, ‘Öteki olma’nın, ötekileştirilmenin dışında insanın kendi kendine biçtiği kötü bir yazgı olduğunu söylüyor. Daha sonraki İstanbul yolculukları, diğer kültürle tekrar karşılaşmalar, giderek çalışmalarının pembe’den sarı’ya dönüşmesine ve kültürler arası renkli diyaloglarların çıkmasına neden olmuş. (1)

1. http://www.turkishpaintings.com/index.php?p=34&l=1&modPainters_artistDetailID=2372

Share Button
Ufuk Güneş

Hakkında Ufuk Güneş

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Stajını ATV'de tamamladı.Posta Gazetesi'nde ( Trakya Eki)Muhabirlik yaptı.2011- 2012'de Kocaeli Üniversitesi Uygulama Radyosu Radyo Ki'de Güne Bakış Programı'nda Editör- Spiker olarak görev aldı.

Yorumlara kapalıdır